Özhan METE Yazıları

CHP Genel Başkanı Sn.Kılıçdaroğlu AKP’nin dokunulmazlıklar konusundaki kanun teklifine “evet” oyu kullanacaklarını açıkladı.

CHP bu ülkenin kurucu partisi olarak kendi ilke ve ideolojilerine sahip çıkmalı bundan hiçbir zaman taviz vermemeli, tartışmaya bile açtırmamalıdır diyordum. Hemen her yazımda ilke ve ideoloji sözcüklerini üzerine basarak tekrar tekrar yineliyordum

Bugüne kadar ülkemizde yaşadığımız en büyük insan katliamını Ankara`da Türkiye Cumhuriyeti`nin Başkentinin göbeğinde yaşadık. Şimdilik bilanço 97 masum insan. Bu rakama ilave olabilecek ağır yaralılar olduğu söyleniyor.

“BARIŞ” kelimesi siyasi literatürde en önemli sözcüklerden birisidir. Bunun önemle altını çiziyorum. Zaten Mustafa Kemal’in “Yurtta Sulh Dünya’da Sulh” sözleri bunun en büyük hatırlatmasıdır.

Seçimler öncesi milletvekili adaylığı için atama süreci devam ederken geçmişte her türlü acı muhalefeti yapmış bazı isimler parti içinde yine konuşulmaya başlandı.

AKP ile CHP`nin koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Hemde her türlü olumsuz şartlara rağmen.

Mubarek ramazan ayını tüm bereketiyle hep birlikte yaşıyoruz.

Seçimlerden bir hafta kadar önceydi. İçinde bulunduğum STK`ya ziyaret için MHP İstanbul ve Üsküdar örgüt yöneticileri ile İstanbul 1 nci Bölge Milletvekilleri randevu alıp bize gelmişlerdi.

Seçimlerden beklediğimiz gibi koalisyon çıkmıştır. Bundan sonra belkide birkaç seçim daha ülkeyi koalisyonlar idare edecektir.

Geride kalan seçimler bir tarafa bırakılırsa bu önümüzdeki 7 Haziran seçimleri çok önemlidir.

CHP bu sefer sıralamaya giremeyen aday adaylarınında katılımıyla daha fazla Milletvekili adayları ile seçimlere son hızla hazırlanıyor.

Birçok arkadaşlardan üst üste meraklı telefonlar ve mesajlar alıyorum. Hatta bazıları kendi bölgeleri ile alakası olmadığı halde başka bölgeleride soruyorlar.

CHP`de ön seçime girecek Milletvekili aday adayları için tüm bölgelerde kesin listeler çıktı ve sıralamalar belli oldu. Aday adayları kendini tanıtabilmek ve örgüte kabul ettirebilmek için amansız bir mücadeleye başladılar.

CHP`de beklenen karar çıktı. Bir seçim bölgesi için müracaat eden adayların yarısı merkez ataması yani kontenjan, diğer yarısıda ön seçimle belirlenecek. Yani geçmiş yerel seçimlerde olduğu gibi.

Geçenlerde Yunanistan`da yapılan seçimlerde radikal sol koalisyonu Syriza %36 oy alarak seçimleri kazandı. 300 üyeli yunan parlamentosunda 149 sandalyenin sahibi oldu.

CHP İstanbul’da İl Başkanlığı görevi verilen Sn.Murat Karayalçın’ın ardından yeni İl Yönetimide oluşmuştur.

Geçenlerde zeytin ağaçları ve zeytincilikle ilgili bir belgesel izlerken kafama katledilen ağaçlar takıldı. Ve yeni yılın ilk yazısında sütunumu buna ayırmaya karar verdim. Önceliklede bu ağaçların tarihsel geçmişini araştırdım.

Yeni yıla aşağıdaki çelişkilerle giriyoruz...

Dün 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunun birinci yılı Anamuhalefet partisi CHP tarafından “Yolsuzluk Haftası” olarak Türkiye Genelindeki örgütlerinde çeşitli protestolarla gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Yıllardır dile getirilen kürt sorunlarına karşılık PKK`nın siyasi uzantılarının sözde demokratik çözümleri ile buna karşılık AKP`nin oyalama taktiklerini bir filim gibi izleyip duruyoruz.

Bu yazımı kaleme aldığımda "Validebağ Korusu Halk Direnişi" 29 ncu günündedir.

1 Temmuz 2013 tarihinde o zaman yazı yazdığım medya köşesinde bir makale yayınlamıştım. Bu makalenin sonunu "PKK temsilcisi BDP`yi sol yada sosyalist bir parti olarak görmek sosyalistlere haksızlık gezi parkı direnişine saygısızlıktır" demiştim.

Bugün Cumhuriyetin 91 nci yılını kutluyoruz.

Önümüzdeki siyasi süreci ve çok önemli olan 2015 seçimlerini şimdiden analiz etmeli geçmişten ders çıkarmalıyız. Zira rakiplerimizin siyasi kadro ve zihniyetleri değişmemiştir.

Ülkemiz öyle bir çıkmaz duruma getirildiki nerdeyse terör örgütleri arasında tercih yapılmak zorunda kalınıyor. Bu konudada Türkiye ikiye hatta üçe bölündü.

Bazıları "Atatürkçülük" ile "Kemalizm" sözlerini birbirine karıştırarak iki kelimeyi eş anlamda kullanmaktadır. Böyle oluncada "Atatürkçülük" sadece CHP`ye yada CHP`lilere mal edilmiş bir anlayış olarak algılanıyor.

Yazıma İran Devrimi sırasında o bölge yakınında olduğum için yaşadığım ve bizzat şahit olduğum bir anekdot ile başlamak istiyorum.