Mektup

Siyasette bir amaç var…

31.08.2015 18:08

Sayın Genel Başkanım,

Siyasette bir amaç var… 

O da iktidar olup, ülkesine, halkına hizmet etmektir. Ülkemizin geleceği, halkımızın refahı ve mutluluğu, koltuk sevdalısı olmayan, proje üreten, halkın içinden gelen, yaşamın her alanında paylaşan parti emekçilerinin aday olmaları ile ancak iktidar hedefini yakalayabiliriz.

Temcit pilavı gibi aynı adamları ısıtıp ısıtıp halkın önüne sunmakla, 1970 lerde işi bitmiş yaşlı Yugoslav futbolcuları transfer eden kulüpler gibi,  merkez sağı tüketen ve kendilerinden başka bir oy bile getiremeyen siyasetçileri vitrine koyarak seçimlerde sonuç alınmadığı defalarca görülmüştür.

Doğruyu görmek, daima ileri gitmek omuz omuza mücadelelerle olur, el ele tutunmakla olur.  Parti emekçilerine sahip çıkmakla olur.

KOLTUK SEVDALISI OLMAYALIM...

Koltuk sevdalısı seçilmişler sayesinde, her geçen gün partimiz eriyor… Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden uzaklaşılıyor. Bunun nedenlerini görmezlikten gelemeyiz. Yoksullaşan, iş bulamayıp evine ekmek götüremeyen çaresiz insanlar birer birer emperyalizm işbirlikçilerinin ağına düşmektedir.

Son PM toplantısında 85 ön seçimle gelen arkadaşlarımızın tekrar atanması yönünde bir görüş ortaya konuldu. Aynı şartlarda bütün aday adayları partimizin başarısı ve iktidarı için çaba sarf etmedi mi?

Önseçimde ilk onun altında kalan partili arkadaşlarımızın, daha çok emek harcadıklarını, daha çok ekonomik giderlerinin olduğu bilinen bir gerçek.  Seçilen 85 kişiyi yerleştirdiniz, peki seçilemeyen aday arkadaşlarımızı ne yapmayı düşünüyorsunuz? 

Örnek olarak bu seçilen arkadaşlarımızın ne kadar ekip mantığına uyduklarını, seçildikleri bölgede siyaset yapan gençlerimizden bir tek danışman kadrosuna insan alıp almadıklarına bakınız.  Bu konuda bir araştırma yapılırsa seçilen 85 arkadaşımızın, kendi seçim bölgesinde bulunan ilçelerden bir tek danışman almadıkları, dolaylı yoldan eş, dost ve akrabalarını değerlendirdiklerini göreceğiz. Durum böyle olunca bu parti nasıl büyüyecek.

Sayın Genel Başkanımızın son kurultay öncesinde yaptığı bir açıklamada, PM üyesi olanların milletvekili olamayacakları ve değerlendirmeye almayacaklarını söylemişti.   Bu sözünün en azından 1 Kasım seçimlerinde tutmasını örgütüm adına, halkımızın adına talep ediyorum.

“11 MİLYON EMEKLİ DİNLESİN”

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015’de emeklilerle ilgili çok önemli bir vaade bulundu.

“ Bunu nasıl yapacağız: üreteceğiz, kazanacağız, hakça bölüşeceğiz

11 milyon emekli dinlesin. Size ramazan ve kurban bayramında birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Ben senden bir şey istiyorum. Senin hayır duanı istiyorum ben. Hayır duanı. Bütün CHP’liler sana saygı duyuyor. Bizim sana vefa borcumuz var. Onu yerine getireceğim ben. Çalışan emekli kardeşime de sesleniyorum. Çalışıyorsun emekli oluyorsun ama geçinemiyorsun. Çalışana da vergi getiriyorlar. Senin emekli maaşından kesilen yüzde 15 emekli vergisini kaldıracağım.

Emekli kardeşim hastanede, eczanede bankada para kesiyorlar. Bu üç ayrı kesintiyi de kaldıracağım.

Bunları refahı topluma yaymak için yapıyoruz.”

Seçim sonuçlarına baktığımızda 11 milyon emeklinin bu vaadi inandırıcı bulmadığı görülüyor. Bu emekli insanlar, iki dini bayramda acaba ikramiye almayı, bir nebze olsun rahatlamayı neden ellerinin tersiyle ittiler. Bu konuyu masaya yatırmak, sorgulamak ve ona göre davranmak zorundayız.

Burada gözüken ortada, 11 milyon emekli yurttaşımız “tok açın halinden anlamaz”  demek istedi. 11 Milyon emekliyi temsil edecek bir tek SSK emeklisini aday yapmazsan, bizi inandıramazsınız demiş oldular.

O zaman Sayın Genel başkanımızın ve parti yönetirlerimizin 1 Kasım 2015 de aday belirlemelerinde daha dikkatli ve hassas davranmak zorundalar. 

Artık vatan, Millet Sakarya söylemleriyle, afakî atılan nutuklarla insanlar oy vermiyor. CHP tabanı da her seçim döneminde olağan durum söylemlerini inandırıcı bulmuyor. Bu hayati seçimde taşları yerine koymak zorundasınız.  CHP örgütünün oylarıyla merkez sağdan gelenleri seçtirmezsiniz…  O adaylar o kadar güçlüyse, önemliyse, partiye oy getirecekse örnek İstanbul 1.bölgede 11. 12. 13 sıralarda adaylığı kabul etsinler…

İstanbul 1. bölgede iki dönem İhsan Özkas CHP örgütünün oylarıyla milletvekili seçildi. Sonuç ortada sudan bir bahane ile ayrıldığı yetmiyormuş gibi, konuşmalarında onu partimizi karalayarak ihanet içinde bulundu. İhsan Özkes’in boşalttığı yere doğru aday koymak zorundasınız. 

Anadolu bölgesinde örgüt emekçisi, 11 milyon emekliyi temsil edecek, 30 yıldır parti emekçisi olarak ben şahsen bu işe talibim. SSK Emeklisiyim, 1992 yılında CHP yeniden kuruluşu ile partinin 3 dönem yöneticisi oldum,  her dönem partinin etkinliklerinde, seçim çalışmalarında yer aldım. Sosyal medyada ve basında CHP’nin başarısı için yüzlerce makale yazdım. Bilgi, deneyim ve proje konusunda iddia sahibiyim. 

7 Haziran seçimlerinde parlamentoya bakınca Ermeni, Roman, Çerkez, Lezgi,  Türk, Kürt Alevi, Sünni toplumunu temsil edecek milletvekili var, Kars, Ağrı, Sivas, Muş, Amasya, Eskişehir de yoğun olarak yaşayan Terekemeleri  (Kara Kalpak) temsil eden bir milletvekilini olmaması düşündürücü gelmektedir.  Bu konu Dünya Karapapaklar festivalinde gündeme gelince Türkiye demokrasisi açısından da eksiklik olduğu gerçeği ile karşı karşıya kaldık.

Aydınlık bir Türkiye özlemi ile diyor, ilgililerin duyarlı olmasını arzuluyorum.

Burhanettin YILMAZ