CHP Ancak Uzlaşı Kültürü ile İktidar olur

CHP`de genel seçim nedeniyle bir yıl süreyle ertelenen kongre süreci yeniden başladı.

15.07.2015 00:00Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç tarafından Haziran ayı içinde başlatılacağı duyurulan kongre sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin takvim de açıklandı.

 

İlçe kongreleri 28 Eylül-25 Ekim, İl Kongreleri 11 Kasım-29 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Buna göre; CHP Genel Merkezi tarafından il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen takvime 20 Haziran tarihinde üye listelerinin hazırlanmasıyla bu süreç başlayacak ve Aralık ayında son bulacak.

Takvime göre 28 Temmuz’da üye listeleri askıya çıkacak. 28 Eylül’de ilçe kongreleri başlayacak ve 25 Ekim’e kadar tamamlanacak. 11 Kasım’da başlayacak il kongreleri de 29 Kasım’a kadar bitirilecek.

Kongre takvimi İl ve ilçe başkanlıklarına gönderildi.

Bazı eksiklikler yaşansa da CHP gerçekten Türk demokrasisinin her zaman yüz akı olmuş ve parti içi demokrasiyi mümkün oldukça yaşatmaya çalışmıştır.

 

Geçmişte il ve ilçe başkanlıklarına, hatta kurultaylara bakınca en az 2-3 listenin yarıştığı CHP dışında ikinci bir örneğinin görülmediği bir gerçektir. Demokrasimiz açısından bakınca yapılan yarışların oldukça olumlu olduğunu, ancak bazı eksiklikleri de barındırdığı görülmektedir.

 

Bu eksiklikler üzerinde durmak ve demokrasinin yalnız yarış olmadığını aynı zamanda bir uzlaşı kültürü olduğunu bilmek gerekir. Deneyimlere bakınca her zaman kazanan ekip için olumlu ama kaybeden ekip istenilen çabayı ve çalışmayı göstermemektedir.  Tabii bunu söylerken, kazanan ilçe başkanları da bunlar bana oy vermedi, beni desteklemedi diyerek yarıştığı insanlara gerekli önemi vermediği de bir gerçek. Bu konuda suç her zaman tek taraflı değil, her iki tarafta da eksiklikler var.  Önemli olan kişilerin başarısı ve bireysel üstünlükleri değil, partinin başarısı olarak meseleye bakmak daha doğru olur düşüncesindeyim.

 

Yazının bir bölümünde demokrasi yalnız seçim yapmak değil, aynı zamanda bir uzlaşı kültürüdür demiştik. Bu düşünceden hareketle yapılacak kongrelerde bir öneri yapmak istiyorum. İki veya üç listenin yarıştığı bir ilçede öncelikle bu uzlaşı kültürünü, aday olmak isteyen ilçe başkanları başlatmalıdır… Çarşaf liste olursa sorun olmaya bilir, ama blok liste hazırlandığında her aday en az 2 kişi yönetime, 2 kişi de il delegeliğine önererek demokrasinin uzlaşı kültürünü başlatarak, gerilimi aşağı çekebilirler.

 

Böyle bir uzlaşının ilerideki çalışmalara olsun, yerel yönetimlerde kaynaşmaya olsun önemli katkısının olacağı inançla, şimdiden yarışacak yoldaşlarıma başarılar dilerim.