Şimdi sıra ‘Grup Başkanlığı’nda


AKP’nin tüzüğünde “belediye başkanlarının denetimi” için yapılan değişiklik aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te de grup başkanı olması için ön hazırlık yapıldığı iddia edildi…

21.08.2018 15:12

AKP, geçen hafta sonu yapılan 6. Olağan Kongre’de partinintüzüğünü seçim mevzuatında yapılan değişikliklere koşut olarak değiştirdi. Dahaçok “teknik uyum’” olarak kamuoyuna yansıtılan tüzük değişikliğinde, partininbelediye meclislerindeki grubuyla ilgili düzenleme dikkat çekti.

 

Tüzüğün 95. ve 96. maddelerinde, “İl genel meclisi grubu herilde partili il genel meclisi üyelerinden oluşur. İl genel meclisi partigrupları, en az bir grup başkanvekili ile bir sekreter seçerek çalışırlar.Başkanvekili, parti teşkilatı ile grup arasındaki koordinasyonu sağlar.Belediye teşkilatı olan her belediye meclisinde, partili belediye başkanı vepartili meclis üyelerinden oluşan gruba, Belediye meclisi parti grubu denir.Belediye meclisi parti grupları, en az bir grup başkanvekili ile bir sekreterseçerek çalışırlar” hükmü yer alıyor. Yapılan değişiklikle “İl başkanı, ilgenel meclisi grubunun ve büyükşehir ve il (merkez ilçe) belediye meclisigrubunun başkanıdır. Merkez ilçeler hariç ilçelerde ilçe başkanı ilçe belediyemeclis grubunun; beldelerde ise belde başkanı belde belediye meclis grubununbaşkanıdır. İl, ilçe ve belde başkanının katılamadığı grup toplantılarına 95 ve96. maddelere göre meclis üyeleri arasından seçilmiş grup başkanvekilibaşkanlık eder” maddesi getirildi.

Getirilen bu maddeyle özellikle 16 Nisan referandumundansonra parti içinde bazı belediye başkanlarının istifasıyla ilgili yaşanan büyükkrizin benzerinin önlenmesinin amaçlandığı kaydediliyor. İl ve ilçe başkanları,belediye meclislerini kontrol altında tutarak belediye başkanlarının genelmerkeze rağmen hareket etmesi önlenecek. Bu düzenlemenin yalnızca bu önlemlesınırlı olmadığı, yeni sistemle birlikte TBMM’deki grup başkanlığı için de önhazırlık olabileceği yorumları yapılıyor. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ınhaberine göre, parti kulislerinde, “İl ve ilçe başkanları, belediyemeclislerinin üyesi değil. Normalde meclis üyeleri arasından grup başkanvekiliseçiliyordu. Ancak tüzük değişikliğiyle meclis üyesi olmayan il ve ilçebaşkanları grup başkanı yapıldı. Siyasi Partiler Yasası’na göre Cumhurbaşkanımilletvekili olamadığı için grup başkanı da olamadı. Ama bu düzenleme geleceğiyönelik hazırlık olabilir” değerlendirmesinde bulunuluyor.

 

SİYASİ PARTİLAR YASASI DEĞİŞEBİLİR

 

Siyasi Partiler Yasası’nda da (SPY), “Partinin genel başkanımilletvekili ise parti grubunun da başkanıdır, değilse grup başkanı grupüyeleri arasından içyönetmelikte gösterilen yöntemle seçilir” hükmü yer alıyor.AKP, erken seçim kararı alındığı için Siyasi Partiler Yasası’nın da aralarındabulunduğu seçim mevzuatında uyum değişikliklerini gerçekleştiremedi. Yeniyasama yılının başlamasıyla birlikte uyum yasa önerileri de gündeme gelecek.AKP’nin Erdoğan’ın grup başkanı da olabilmesine yönelik bir karar alınmasıdurumunda SPY’de bu yönde bir değişiklik yapabileceği kaydediliyor.

268

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi Gündem

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi

Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

Hava Durumu ANKARA