Nasıl Bir İlçe, Nasıl Bir İlçe Başkanı


Evet sevgili dostlar, Cumhuriyet Halk Partisi kurultaylar sürecini başlatmış bulunuyor. Bu nedenle partili arkadaşlarla nasıl bir ilçe başkanı, nasıl bir ilçe yönetimi konusunda sürekli fikir alış-verişi yapıyoruz.

16.09.2017 17:24

Bu konuyu kiminle görüştüysem, ülkenin geldiği durumudikkate alarak hareket etmek, sorumlu davranmak zorundayız diyorlar.

Ülkenin geldiği noktaya baktığımızda,  gerçekten AKP iktidarını yaptığı uygulamalara ülkeyikaranlığa sürüklemektedir. Neler yaptıklarını herkesin çok iyi bildiğinden uzunuzun anlatmaya gerek bile duymuyorum.  Günümüzüngündemi olan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredatı örnekverebiliriz.

Atatürk ve cumhuriyetin kazanımları yok sayılmakta,geleceğimiz dediğimiz çocuklarımız çağdaş eğitimden, bilimden uzaklaştırılarakArap kültürü ile kafaları doldurularak dönüştürülmeye çalışmaktadır.

Durum bu kadar vahim…

Durum bu kadar vahim ve ciddi olduğuna göre, bu ülkenindevrimcileri, demokratları, yurtseverleri, Milliyetçiler, Türkleri, Kürtleri,Çerkezleri, her ne kadar etnik siteleri varsa, hangi dine ve mezhebe tabiolursa olsunlar bu kötü gidişe dur demek zorundayız. 

Ayrışarak değil, birleşerek bu faşizme, tek adam düzeninedur diyebiliriz.

Bu gerçekten hareketle, yaşadığımız kongre sürecini doğruişletmemiz, nasıl bir ilçe yönetimi, nasıl bir ilçe başkanı seçeceğimizi doğruyapmak zorundayız. Bunu yaparken de mahalle delegelerini yaparken işe başlamakzorundayız. Aday olmayı düşünene göre bir delege oluşturmaktan, feodal çıkarilişkilerden uzaklaşarak,  özgüriradesini kullanabilecek, parti görev ve sorumluluklarını yapan üyelerimizitercih etmeliyiz.  Aksi halde geçmişteyaşadığımız gibi gelecekte yine sınıfta kalırız.

BİZİM İLÇE BAŞKAN ADAYIMIZ:

-        İlkeli, dürüst ve dik duruşlu olmalı

-        7/24 saat ilçede görev yapacak, iş kaygısı olmayan, ekonomik durumu kendineyeten biri olmalıdır.

-        Cumhuriyet Halk Partisi örgütünü iyi bilen, tanıyan, geçmişte yaşananolumsuzluklardan ders çıkararak, geleceği şekillendirebilecek örgüte ağabeylikveya ablalık yapacak ve örgütümüzde bir karşılığı olmalı.

-        Temsil yeteneği üst düzeyde olmalı, ilçe halkının hak ve menfaatlerini heryerde ve her platformda savunabilmeli.

-        Makamdan güç alan değil, makamı güçlü kullanan kişilikte dirayetli bir yapıdave karakterde olmalı, çünkü o makamdan güç alarak yola devam eden kişi geldiğigibi çabucak gider.

-        Partimizi Genel ve Yerel seçimlerde iktidara taşıyabilme iradesine sahipolmalı ve süreci yarıda bırakarak başka bir makam ve mevkide aday olmamalıdır.

-        Parti üyelerini tanıyan, onlarla iletişim halinde olan, sorunlarını bilenve çözüm üreten Halkçı bir kafaya sahip olmalı

-        Tüm üyelerine sorumluluk veren, onları harekete geçirebilen bilgi, donanımve yeteneğe sahip olmalıdır.

-        Seçmen analizi yaparak, özellikle gençleri ve kadınları örgütleyerekaktivasyonlar yaratabilmelidr.

-        En önemsediğim, parti dışında Laik ve parlamenter düzenden yana olan tümsiyasi kesimlerle, demokratik kitle örgütleriyle, MHP, HDP, SP ve hatta AKP liülkesini seven bölünmez, bütünlüğümüzü savunan kesimlerle ilişki kuran,diyalogları geliştirebilecek biri olmalı.

Evet sevgili dostlar benim ve genel olarak benim gibidüşünen ve görüşme yaptığım tüm partililerimizin İlçe Başkanı olarak görmekistediği profil budur. Tek başına bu da yeterli değil,  bu özellikleri taşıyan bir ilçe yönetimi vebir takım olmalıyız.  Her şeyi birkişinin iradesine ve sorumluluğuna bırakmak yerine tüm örgüt üyelerimizinbirlikte bir ekip, bir takım iradesi yaratılmalı.

Başarılı olmanın tek yolu birlik ve beraberliğisağlayarak, böyle düşünmektir.

Bu güne kadar görev yapan ilçe başkanlarımızda yukarıdasaydığım özelliklerin hepsini bir arada göremedik.

Bu durum onların yanlışı değil,  duygusal davranan, feodal çıkar ilişkiler içindeolan bizlerin hatasının bir sonucudur. Artık gün o gün değil, hepimiz partiokulunda olgunlaştık, belli bir bilgi ve birikim sahibi olduk. Birlik veberaberlik içinde, aklı ve bilimi öne alarak, geleceğimizi şekillendirmekdurumdayız.

Emek yüce değerdir diyor partili dostlarımızı sağduyuluolmaya, duygularıyla değil, akıllarıyla hareket etmeyi öneriyor, saygılarsunuyorum.

323