İsviçre gazetesinden Türkçe manşet


Blick gazetesi Türkçe manşet atarak referandum için “hayır” çağrısı yaptı.

13.03.2017 21:13

Blick gazetesi Türkçe manşet atarak referandum için “hayır” çağrısı yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu İsviçre'de Blick Gazetesi tarafından Türkiye'deki Referanduma ilişkin yapılan yayına yönelik açıklamada bulundu.

ERDOĞAN'IN DİKTATÖRLÜĞÜNE HAYIR OYU KULLANIN

İsviçre’nin ulusal yayın yapan bulvar Gazetesi Blick, “Erdoğan'ın diktatörlüğüne Hayır oyu kullanın” başlıklı manşetiyle İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarına hem Türkçe hem Almanca seslendi. Gazete tarafından yapılan çağrıda, "Kendi değerlerimizi kimseye dayatmıyoruz. Dünyaya nasıl işleyeceğini söylemiyoruz. Ama İsviçre'de bizimle yaşamak isteyen insanlardan da beklentilerimiz var, ve tabii ki sizlerden de İsviçre'de yaşayan sevgili Türkler. Burada yaşayan herkes değerlerimize saygı göstermeli, yararlandığı özgürlükler için bir duruş sergilemelidir. Herkes için eşit haklar, düşünce özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı. Yukarıda saydığımız tüm özgürlükler bu yasa ile ülkenizde yok edilecektir. Bunları isteyip istememek gerçekten Türkiye'de yaşayan insanların kararına bağlıdır. Biz İsviçreliler için kabul edilemez olan; buradaki özgürlük ve hukuk devletinden faydalanıp, bunların kendi ülkesinde kaldırılmasını istemektir. Bu kabul edilemez." ifadeleri yer aldı.

Blick gazetesinde, “İsviçre'de yaşayan bütün Türkleri 16 Nisanda HAYIR oyu kullanmaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı. 

İşte o gazete ve İsviçre'de yaşayan Türkler için yayımladığı çağrı metni: 

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu'nun konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:" İsviçre'nin Blick Gazetesi'nin bugünkü nüshasında Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik hakaret dolu sözler içeren, diğer taraftan ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek Anayasa değişikliği halk oylaması süreci bağlamında yanıltıcı ifadelere yer veren haberi güçlü bir biçimde kınıyoruz. Bu ithamları ve iddiaları kabul etmemiz söz konusu değildir. Ülkemizde demokratik ve şeffaf bir süreç çerçevesinde gerçekleştirilecek referandum hakkında bu derece taraflı ve ön yargılı bir tutum benimsenmesinin, vatandaşlarımıza açıkça belirli bir yönde oy verme çağrısında bulunulmasının, ayrıca bir ülkenin halkının büyük desteğini alarak seçilmiş Cumhurbaşkanına yönelik hakaretamiz sıfatlar kullanılmasının basın özgürlüğüyle de, gazetecilikle de hiçbir alakası olamaz. Bir yandan ülkemizin iç siyasetindeki gelişmelerin ve tartışmaların üçüncü ülkelere taşınması yönünde eleştiriler dile getirilirken, aynı zamanda yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik propaganda faaliyetine girişilmesinin iyi niyetli bir yaklaşım olmadığı açıktır. Bu iddiaları dile getiren çevrelerin Türkiye ve referandum süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, belli çevrelerin hasmane tutumunun etkisinde kaldıkları görülmektedir."

Ali Yıldırım / Berlin

Odatv.com

718

Hava Durumu ANKARA