CHP'de Neler Oluyor'


24 Haziran seçimler sonucunda kurultay talepleri ve kulislerden yükselen sesler çığ gibi büyüyor.

22.07.2018 21:14


CHP'de 24Haziran seçimlerinin hemen ardından parti yönetimine dönük "istifa,olağanüstü kurultay" çağrıları ile başlayan tartışma ve gerginlik, genelmerkez yönetimi ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "kurultayyok" mesajlarıyla bir müddet yatışma eğilimi gösterse de örgütler içteniçe alevlenmeye başladı…

 

Partikulislerinde, iç tartışmaların seyri ve bundan sonrasına ilişkin taraflarınpozisyonuna ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

Seçimsonrasında Muharrem İnce’nin ilk basın toplantısında "siyasete devam"mesajı veren ve "Önümüzde yürü denirse yürürüm" diyen açıklamasındansonra bu mesajı parti içi muhalifler tarafından "kurultay çağrısı"olarak yorumlandı.

Ancak İnce,partinin "ağabeyleri" olarak nitelendirilen eski Genel BaşkanlarAltan Öymen ve Murat Karayalçın ile görüşmesi sonrasında, "Bir kişi bileistifa etmesin, Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duyarsanız o zamankonuşursunuz, ama duymayacaksınız" sözleri parti içi muhaliflerinhareketlenmesini durduramadı.

AyrıcaMuharrem İnce, bir daha genel başkanımız Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarakçıkmam, ben vefalı insanım sözlerine rağmen bugün genel başkan adayı olduğunuistemem ama yan cebime koyun anlayışında olduğunu görmekteyiz.

 

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

Kılıçdaroğluve İnce birbirinden ve gerçeklerden uzak çelişkili açıklamalar yapsa da partitabanı değişim konusunda kararlı bir şekilde  “olağanüstü kurultay” düğmesine bastı. İmzalartoplanıyor. Toplanan imza sayısı konusunda farklı açıklamalar yapılsa dagerekli imza toplanacak gibi.

Kurultaytartışması partiyi ikiye bölse de genel merkezden gelen söylentilerde, seçimsonrası Kılıçdaroğlu bir olağan üstü kurultay toplama düşüncesinin olduğu fakatyakın çevresi yaklaşan yerel seçimlerde aday olma taleplerinin olduğu, budüşüncesinin yerel seçim sonrası hayata geçirilmesi için genel başkanı iknaettikleri söyleniyor…

Kurultaytalebi olan delegelerimizden bazıları ile yüz yüze, bazılar ise telefongörüşmelerimiz sonunda bu taleplerinin Kılıçdaroğlu gitsin, İnce gelsinanlayışında olmadıklarını, tüzükte olan anti demokratik maddelerindeğiştirilerek, günün koşullarına uygun daha halkçı ve demokratik bir tüzükolmasını arzu ediyorlar. En açık ve net talepleri de bir mevkide iki kurultaydöneminden fazla kalamayacakları konusunda hemfikir olduklarını söylüyorlar.Bir seçim sonucunda alınan başarısızlık sonucunda, ilgilinin istifa etmesigerektiğini tüzük maddesi olarak yazılmasının partimizin iktidar olmasına katkıolacağını bildirdiler.

 

KILIÇDAROĞLU KURMAYLARININ TALEPLERİ

Olağan üstü kurultaysonunda değişim gerçekleşirse belediye başkan adayı talepleriningerçekleşemeyeceğini düşünen Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarının talepleri de duyumlaragöre kulaktan kulağa yayılıyor.

Kulislerde Belediye başkan adayıtalepleri olan bazı isimlerde şunlardır.

İstanbulBüyükşehir Belediye Başkan adayı: M. Akif Hamzaçebi (CHP Genel Sekreteri)

İzmir BüyükşehirBelediye Başkan adayı: Tuncay Özkan  (GenelBaşkan yardımcısı)

ÇanakkaleBelediye Başkan adayı: Muharrem Erkek (Genel Başkan yardımcısı)

MevcutBelediye Başkanları da yerlerini korumak adına genel merkezle dirsek temasındaolduğu, yerel seçim sonuçları başarılı olursa Kılıçdaroğlu başkanlığa devamedeceği, başarısız bir sonuç durumunda ise olağan üstü kurultay ile Bülent Tezcanve Haluk Koç’un genel başkan adayı olabilecekleri konusunda anlaştıklarısöylentileri var.  Bu söylentilerin nekadar doğru olduğu konusunda genel merkez yetkililerinin açıklama yaparakörgütümüzü bilgilendirmelerinin gerektiğini düşünüyoruz. Atatürk’ün kurduğu birpartide her görevin önemli ve kutsal olduğuna inanıyoruz. O koltukların başkamakam ve mevkilere sıçrama tahtası olmadığını, böyle bir durumda çirkin vekirli bir pazarlık yapıldığı algısı partimize zarar vereceği düşüncesindeyim.İsimleri geçen bu arkadaşlarımızın böyle bir pazarlığın işçinde olacağını bennşahsen ihtimal bile vermiyorum.  Ama muhataplarıbu konuda açıklama yapmalarının da şart olduğuna inanıyorum.

120

Hava Durumu ANKARA