CHP, gençlere böyle ulaşacak


MYK revizyonu ile yeni açılan alanlardan Gençlik Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Yunus Emre, CHP’nin gençlik politikalarını anlattı.

19.08.2018 11:29

Siyasetin işleyiş biçiminin gençlerin dünyasından farklıolduğunu ve bunun “gençlerin politikaya katılmaması”na neden olduğunu belirtenEmre, “Yegane başarı, gençlerin siyasete daha aktif katılımı ile mümkün. Onlaretkili katılmadan ciddi değişim ve yenilenme imkânı yok” dedi.

 

Atatürk’ün, “Ben CHP ’yi mekteb-i siyasi olarak kurdum”sözüne dikkat çeken Emre, “Bu okul öğrencilerinin gençolması gerekir” ifadesinikullandı.

 

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre Emre'ninaçıklamaları şöyle:

 

Üç temel mesele

Üç temel mesele var. İlki CHP’nin oyları gençlerin içindepek iyi durumda değil. AKP’nin de az ama birinci parti olduğu için bunu telafiediyor. Ancak bizim, genç seçmenler içindeki desteğimiz geride kalıyor. Bunedenle ilk kez oy veren genç seçmenlerden daha güçlü destek alabilmeliyiz.İkincisi; Türkiye'de gençlerin eğitim, eğitime erişim, ekonomik ve işsizlikgibi önemli sorunları var. Bu sorunlara politikalar önermek gerekir. Örneğingençlerin üçte biri ne eğitimde ne de istihdamda. Evlerde, kahvehanelerdeoturuyorlar. Üçüncü olarak da demokratik katılım sorunu. Gençlerin; siyasette,toplumsal hayatta, eğitim kurumlarında ciddiye alınma ve karar süreçlerinekatılma sorunu var.

 

"Parti içi çalışma grupları olacak"

Bu üç temel konuda yeni politika önerileri geliştireceğiz.Gençlik konusunda uzman önemli akademisyenler, STK’ler var, onlarla temasediyoruz. Ama daha çok parti içinde çalışma grupları oluşturup toplantılaryapacağız.

 

"Yenilik, kuşak değişikliğiyle mümkün"

CHP’nin bu kadar uzun süre ayakta kalmasının nedeni, kendinitoplumsal değişimlere adapte etmiş olması. CHP’nin bundan sonra da etkili birsiyasi kuruluş olmasının yolu kendisini yenilemesinden geçiyor. Partininyenilenmesi ancak kuşak değişikliğiyle mümkün. Yeni fikirler yeni kuşaklageliyor. Bir parti kuşak değişikliğini yapamazsa, toplumdaki değişimlere uyumsağlayamaz. Yeni fikirleri CHP’nin bünyesine taşımak, gençlerin siyasetekatılmalarıyla mümkün. Gençlerin daha çok CHP’de etkili olması, kuşakdeğişikliği yoluyla da zihniyet değişikliğini gerçekleştirecek. 21. yüzyılTürkiyesi’nin ihtiyacı olan fikirler, CHP’nin kendi köklerinden vedeğerlerinden kopmadan 21. yüzyıl Türkiyesi’nin ihtiyacı olan bir vizyon veanlayışla ortaya çıkacaksa bu, gençlerin katılımı olmadan mümkün değil.Laiklik, milli egemenlik... Atatürk’ün fikirleri o günün Türkiyesi için yepyenifikirlerdi. 1960’larda sol hareket geliştiğinde o günün fikirleri de yeniydi.Eşitlik, özgürlük... Bugünün meselesi de 2018 için yeni fikirleri bulmak ve bufikirlerin toplumda kök salmasına gayret etmek.

 

Kapatby ReklamStore

"Yerelde etkili genç, siyaset için yıldız adayı"

Demokratik katılım CHP içinde de geçerli. Gençlerin CHP’dekarar alma süreçlerine daha etkin katılmaları lazım. Yerelde gençlerin etkilişekilde var olması; belediye başkanı, belediye meclis üyesi olması demek. Yerelyönetimde etkili bir konumda bulunmuş gençler, yarının Türkiye siyaseti içinbirer yıldız adayı. Atatürk, “Ben CHP’yi mekteb-i siyasi olarak kurdum” diyor.CHP’nin kuruluşunda Atatürk’ün zihniyetindeki yaklaşım, Türkiye’deki insanlaraözgür siyasetin öğretileceği bir okul. Bu okul öğrencilerinin de genç olmasıgerekir. CHP’nin bu bakımdan gençlere geniş ölçüde yer vermesi lazım.

 

"Topyekün seçim kampanyası"

Sosyal medya başta olmak üzere yeni iletişim imkânlarıkullanılacak. Topyekün bir yerel seçim kampanyası var. Gençlere dönük özelmesajlar olacak.

 

Siyaset meslek oldu: Gençlerin hayatını siyasete adamasınıbeklemek doğru değil. Gençler, planlı olarak vakitlerinin bir kısmını siyaseteayırmalılar. Siyasetle ilgili insanların siyasette profesyonelleşmesi,siyasetin bir iş, bir meslek haline gelmesine, vazgeçilmez olmasına nedenoluyor. Bu bir vatandaşlık görevi olmalı ve sınırlı zaman içinde yapılmalı.

 

"Genç olmazsa yenilenme olmaz"

Kutuplaşma ortamından siyasetin çıkabilmesinin yolu; kızmakyerine onları anlamaya çalışmak ve “nasıl destek alırız”ı aramak. Örgüttenbaşka elimizde bir şey yok. Türkiye’yi bu ortamdan çıkaracak en önemli unsurgençlerin siyasete katılımı. Üye olma, aday kampanyasında çalışma. Bildiğimizanlamdaki politikaya yabancılık var. Siyasetin işleyiş biçimi gençlerindünyasından farklı ve günün sonunda Türkiye’nin temel sorunu gençlerinpolitikaya katılmaması. Yegâne başarı yolu gençlerin siyasete daha aktifkatılım ile mümkün. Gençler siyasete etkili katılmadan ciddi değişim veyenilenme imkânı yok.

235

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA