Ankara saldırısı, siyaseti nasıl etkileyecek? AKP'ye en yakın anketçiden AKP'ye çok kötü haber


Ankara'da patlayan bomba siyaseti nasıl etkileyecek? Soruyu, AK Parti'ye yakın araştırma şirketi ANAR'ın Başkanı İbrahim Uslu, RS FM'de katıldığı canlı yayında Yavuz Oğhan'dan bidebunudinle programında yanıtladı. Uslu'ya göre patlama siyasi olarak sadece HDP'ye yaradı, patlama öncesi AK Parti'nin tek başına iktidar olma şansı yüzde elli elliydi.

13.10.2015 22:55
Ankara'daki patlamadan sonra cenazeler kaldırılıyor, yaralıların tedavisi için sağlık çalışanları teyakkuzda. Bunun yanı sıra uzmanlar patlamanın 1 Kasım'da yapılacak seçime yansımasını da tartışıyor. Soruyu AK Parti'nin araştırma şirketi ANAR'ın Başkanı İbrahim Uslu canlı yayında yanıtladı. "Patlamadan merkez partiler avantaj sağlamaz" dedi.
"Bu olay çok sıcak, elimizde veri yok. Bundan önceki benzer olaylarda, Diyarbakır'da olduğu gibi, seçmenin nasıl reaksiyon verdiğini biliyoruz. Bu olay HDP'nin oylarında bir artışa neden olmasa bile uyguladığı politikalar, yaptıkları ya da yapamadıkları nedeniyle bir kaybı varsa konsolide edecek. Oyları artmasa bile kaybı önleyecek. Ben bunu HDP bu işin içinde diyerek, komplo teorileri üreterek söylemiyorum. Bir sonuçtan bahsediyorum."

'BOMBA SEÇMEN TERCİHLERİNİN NORMALLEŞMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİ'
Patlamaya kadar AK Parti ve CHP'de nispi de olsa bir oy artışı tespit ettiklerini anlatan İbrahim Uslu, 'bugün durum değişti' dedi.
"Bu seçimde CHP ve AK Parti'nin oy oranını arttıracağına ilişkin tespitlerimiz vardı. Terör kontrol altına alınmaya başlanmıştı, beyannameler seçmen beklentilerine uygundu, MHP ve HDP'de yeni gelişme yoktu. Son olayla insanların gelecekten ümit bekleyip tercihlerini şekillendirecekleri dönemden çıktık. Ve yeniden daha başka reflekslerle hareket edecekleri bir döneme sürüklendik. Bomba Türkiye'de siyasette seçmen tercihlerinin normalleşmesinin önüne geçti."

'TEK BAŞINA İKTİDAR ÇIKMAZSA HIZLA KOALİSYON KURULUR'
Peki AK Parti'nin hâlâ tek başına iktidar umudu var mı? Tek başına iktidar çıkmazsa koalisyon mu yeniden seçim mi? İbrahim Uslu'ya göre bombadan önce AK Parti'nin tek başına iktidar şansı yüzde elli elliydi. Bomba sonrası ise elde veri yok dedi Uslu. 1 Kasım'da tek başına iktidar çıkmazsa liderlerin hiç beklenmedik bir hızla koalisyon kuracaklarını da söyledi.
Seçmene yeniden tek parti iktidarı çıkmazsa liderler ne yapsınlar diye soruyoruz, büyük çoğunluğu 'koalisyon yapsınlar' diyor. "Hiçbir seçmen ‘bunu da beğenmedim üçüncü seçim yapılsın' pervasızlığını göstermiyor. Eğer tek başına iktidar çıkmazsa hızla bir koalisyon kurulacağına şahit olacağız. Çünkü seçmen baskısı ortadan kalktı."

'BU SEÇİMDE DE HDP RÜZGARI ESECEK'
Gerilimli dönemlerin marjinal partilere yaradığını, merkez partilerin kayıp yaşadığını söyledi İbrahim Uslu. AK Parti ve CHP'nin 2011'de birlikte yükseldiklerini 2015'de birlikte düştüklerini hatırlattı, 1 Kasım'da da ya birlikte düşecekler ya da birlikte çıkacaklar dedi. HDP'ye ilişkin analizi de dikkat çekiciydi Anar Başkanı'nın. Uslu'ya göre Türkiye'de HDP rüzgarı bir süre daha devam edecek.
"Milliyetçi refleksler tahrik olduktan sonra seçmenin kısa sürede farklı bir tepki vereceğini düşünmek gerçekçi olmaz. Bu refleksin bir süre daha yaşanması ve tatmin olması ya da bundan netice alınamayacağına insanların ikna edilmesi gerekiyor. Hdp demogratif nedenlerle de olsa bundan sonra pozisyonunu korumaya devam edecek. HDP'nin yükselişi saman alevi gibi değil."
İbrahim Uslu, dengenin değişmesi için şartların ve seçmenin önceliklerinin değişmesi gerektiğini düşünüyor. Bu neden bu seçimlerde de HDP rüzgarı esmeye devam edecek diyor.
Kaynak : sputniknews.com
696

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA