Ardahan Dernek ve Federasyonu Göreve


Bazı atasözleri ve özdeyişler var ki, yüzlerce satırlık, hatta sayfalarca yazılan metinlerin anlam yükünü birkaç sözcükle anlata bilirsin…

14.01.2015 00:00

Millet olarak okumayı, araştırmayı, hatta gözümüzün önünde olup biten olumsuzlukları,yansız bir biçimde görebilmeyi fazla sevmeyiz ama bir tarafta yer tutup karşıya ok atmayı, hele de güçten, paradan yana olmayı çok severiz. Elimizin altında bir klavye, bir de maus varsa yeter… Sağa sola akıl vermekten, meydan okumaktan,ahlak polisi olmaktan da asla geri durmayız.

 

Şimdi diyeceksiniz bu adam ne demek istiyor… Çok eveleyip gevelemeden konuya gireyim…Geçen Cumartesi Maltepe Salon Kardelende kadim dostum iş adamı Ahmet Demirbaş’ın başkanlığını yaptığı Ardahan İl Derneği muhteşem bir geceye imza attı. Gecede birbiriden değerli siyasetçiler, iş adamları, birçok partiden seçilmiş belediye meclis üyeleri ve ilçe başkanları katıldı… Demokratik kitle örgütlerine yıllardır emek veren arkadaşlarımız ve basınımızın güzide temsilcileri katıldı… Birbirinden değerli sanatçılarımız türkü söyledi, insanlar bar tuttu, alay çekti en güzeli her yöreyi, her kesimi memnun edecek tarzda türküler okundu. Burhan Yıldırım’ın Terekeme ağzı ve Kürtçe okuduğu türkülerle salan adeta duygu seline büründü.Kısaca bir kültür gecesi işte böylesine barış ve hoşgörü içinde olabilir.

 

Ama Ardahanlı olduğundan utanç duyduğum birisi bu muhteşem geceyi bir haber sitesine demeç vererek karalıyor…  Haber başlığı da oldukça manidar, “Kaz Gecesi, Rakı Şarap Gecesi” oldu diyor.

 

Ardahan Ekspres sitesinde yapmış olduğu açıklama;

 

“ÇOCUKLARI DAHİ DÜŞÜNMEDİLER

 

Hemşehri dernek programlarında bu tür özel olması gereken alkol tüketimine müsaade edilmesi doğru değildir. Kaldı ki gece hemşirelerin birlik beraberlik dayanışma gecesinden ziyade adeta bir partinin tekeline alınmış bir derneğin miting-gecesi gibiydi. Programa katılan ailelerin yanlarında 18 yaş altı çocukların bulunması onlara kötü örnek oluşturması ayrıca hoş bir durum değildir. Alkol tüketme özgürlüğü alkol tüketmeyenlerin özgürlüğünü kısıtlamamalıdır.

 

SOSYAL KÜLTÜREL DEĞERLERDE ALKOLÜN NE İŞİ VAR?

 

Derneğin açılımına baktığımızda sosyal ve kültür birliğidir sağlığa zararlı olan alkol ne zamandan beridir kültür oldu? Bizler İslam inancı mensuplarıyız dediğimiz gibi kimsenin bireyselinde alkol tüketmesine karşı değiliz lakin konu kamu ortamı olursa sosyal kültürel etkinlikler olursa buna da sessiz kalmak çokta doğru bir hareket olmadığı gibi tasvip edilmesi de mümkün değildir. Bu tür organizasyonlarda bu tür davranışlara müsaade yönetimi ve bu yönetim çatısı altında toplanan diğer dernek yöneticilerini esefle kınayarak, Tüm sağduyulu hemşirelerimi S.T.K larına sahip çıkmaya ve tepki göstermeye davet ediyorum.''Diyor.

 

Böyle bir“eleştiriyi” akli salim herkes değim yerindeyse gıçıyla güler geçer, bir de dalga geçip tefe koyarlar insanı… Ama bizde o kadar çok kraldan çok kralcı ve olmayacak boş şeylerle uğraşan var ki… Ermenek’te madende canını vermiş genç işçimizin babasının ayağındaki yırtık lastiği görmüyor, Ankara’da asansörden düşüp ölen dört işçinin aynı gün işe başlatılmış gibi sigorta yapılmış olduğunu duymuyor,ülkenin dört bir yanında bereketli tarım topraklarının sanayi artıklarıyla kirlenip elden çıktığına bakmıyor. Ülkeyi soyup soğana çeviren yöneticileri,ayakkabı kutusundan çıkan milyonları görmüyor

 

Tutturmuşlar ille de “kültür ve dayanışma etkinliğinde kaz gecesini rakı şarap gecesine çevrildi” diye…  Beyefendiye sormak gerekiyor, sen sosyal bir etkinliğe mi geldin yoksa camiye mi geldin?  Eğer ibadet yapmak istiyor olsaydın zaten camide olurdun, senin sosyal gecede ne işin var…  Kardeşim sen nasıl nerede ibadet yaparsan öyle yap… Ama kimsenin yaşam tarzına, eğlence kültürüne ne karışıyorsun.  Nasıl isterlerse öyle davranır, alayda çeker,Terekeme de oynar… Ayran da içer, rakı şarapta içer…  Sen milletin keyfinin kâhyasımısın, yoksa ahlak zabıtası mısın?

 

Benim söyleyeceklerim bu kadar, bundan sonrasını sosyal ve kültürel geceleri kınayan bu beyzadeye,  Ardahan dernekleri, Ardahan Federasyonu yanıt verecek. Buna yanıt verecek muhataplar belli benden söylemesi,bir basın açıklaması ile bu güruhu pretosto edecekler mi etmeyecekler mi?Bekleyeli m görelim.

 


Etiketler: haber
908

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA