Yandaşlar bu IŞİD haberlerinden utanacak mı


Bakın o gün ne tepki vermişlerdi.

28.07.2015 15:28

28.07.2015 08:47 Karakter boyutu :

IŞİD'e yönelik başlatılan operasyonlar kapsamında, Ankara'nın Hacıbayram Mahallesi'nde 15 kişi gözaltına alındı.

Ancak Ulus'ta bulunan Hacıbayram Mahallesi'nin IŞİD üyelerinin "Türkiye'deki merkezi" olduğu, Eylül 2014'te New York Times'ta haber olmuştu. O dönemde yandaş yazarlar New York Times'ı yalan haber yapmakla suçlamıştı.

IŞİD'in Hacıbayram mahallesindeki faaliyetleri, ilk olarak Haziran 2014'te 14 yaşında örgüte katılan birinin Rakka'da yaralandıktan sonra mahalleye dönmesiyle gündeme gelmişti.

Yakalanan çocuğun bbası da yetkililerin ilgisizliğine değinmiş ve herhangi bir resmî soruşturma başlatmadığını öne sürmüştü.

New York Times gazetesi, 14 Eylül 2014 tarihli “Türkiye'den IŞİD'e sabit bir şekilde militan akıyor” başlıklı haberinde IŞİD sempatizanları ve mağdurlarının görüşlerine yer vermişti.

Hacıbayram mahallesinin IŞİD'in militan devşirme merkezi haline geldiğini söyleyen gazete, "Hacıbayram'da yaşayanlar, en az 100 bölge sakininin IŞİD savaşçısı olmak için Suriye'ye gittiğini söyledi" ifadelerine yer vermişti.

FOTOĞRAF TEPKİSİ

Haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Söz konusu haberin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ilginç bir tepki gelmişti.

T24'ün haberine göre, söz konusu haberin, "Ankara'da, Erdoğan ve Davutoğlu, radikal Selefiler tarafından kullanılan ve IŞİD militanlarına nezaret eden bir camiden yaklaşık 91 metre uzakta bulunan tarihî Hacı Bayram Veli Camisi'nde namaz kılmaya geldi" bölümünde fotoğrafının kullanılmasına tepki gösteren Erdoğan, "Dün bir gazete, Hacı Bayram Camii'nden çıkışımızın fotoğrafını kullanıp bizi teröre destek vermekle suçluyor. Bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir" demişti.

New York Times'ın ardından Türk basını da bölge ile ilgili haberler yapmaya başlamış ve bölgedeki IŞİD merkezlerine dikkat çekmişti. Öyle ki BirGün gazetesi defalarca bölgede IŞİD'e katılanlarla röportaj yapmıştı. Ancak bu haberler hiç dikkate alınmadığı gibi yandaşlar tarafından da ağır bir dille eleştirilmişti.

"EL KAİDE'YLE İLETİŞİMİ VARDI, SONRA İSLAM DEVLETİ'NE BİAT ETTİLER'

BirGün gazetesinden Doğu Eroğlu, Haziran 2015'te doğma büyüme Hacıbayramlı olan bir IŞİD militanı ile röportaj yapmıştı. Gazeteye konuşan militan, örgütün mahalledeki etkinliğini şöyle anlatmıştı:

"2000’lerin başında Adapazarlı Süha isimli biri gelip Selefiliği tebliğ etti. Selefiliği kabul eden büyüklerimiz de bize anlattı. Maide suresi 44’üncü ayeti gösterdiler: 'Her kim Allah’ın hükmüyle hükmetmezse kafirlerin ta kendisidir. Bu ayetler de söylendikten sonra düşünün bakalım, hangisi Allah’ın hükmüyle hükmediyor, hangisi kendi kanunlarını getiriyor?' dediler.

"Mahalledeki Selefiler zaten El Kaide operasyonlarında alınmışlardı önceki yıllarda. Kendi içlerinde namazlarını kılıp inançları doğrultusunda yaşıyorlardı ama IŞİD’le bir bağlantıları yoktu. El Kaide’yle iletişimleri vardı ama El Kaide’yi aradan çıkartıp İslam Devleti’ne biat verdiler."

İSİM İSİM BİLİNİYORLAR

Hacıbayram Mahallesi'ndeki IŞİD varlığına dair haberlerin büyük bir kısmının altında imzası bulunan BirGün gazetesi muhabiri Doğu Eroğlu, bölgedeki IŞİD militanlarının neredeyse isim isim bilindiğini belirtmişti.

2014 yılının Kasım ayında yaptığı haberde, mahallenin birçok noktasında IŞİD bayraklarının göründüğüne, 18 yaşın altındaki pek çok çocuğun IŞİD sempatizanı olduğuna ve örgütün Suriye'nin Rakka kentindeki tesislerine gidip geldikten sonra Ankara'daki örgütleme faaliyetlerini yürüttüğüne" dikkat çeken Eroğlu, "Ankara’nın tarihi merkezine yalnızca yüz metre uzaklıktaki Hacıbayram Mahallesi’nden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne katılanlar isim isim bilinmesine rağmen iktidar ve emniyet güçleri örgüte katılımlara izin vermeyi sürdürüyor" demişti.

YANDAŞLAR ALAYA ALMIŞTI

IŞİD haberleri ile ilgili yandaş yazarlar olayları yalanlarken, haberleri yapanları 1Erdoğan karşıtı" ilan etmişlerdi.

Örneğin Türkiye gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, 17 Eylül 2014'te kaleme aldığı "Hacı Bayram-ı Veli’ye 100 yard uzakta…" başlıklı haberde New York Times'ın haberini alaya almış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"(...)Daha önce aynı muhabirin bir Türk kamyon şoförünün iki kelimesine dayandırarak yaptığı haberi Türkiye’nin IŞİD’e yol verdiği manşetiyle birinci sayfasına koymuş bir gazete için demek ki muhabirlerin “politik nosyon"ları pek de sorun değil.

O yüzden haberde Erdoğan ve Davutoğlu için yazılmış bir CHP Kongre konuşmasından alıntı gibi duran “hesap hatalarıyla Türkiye’yi savaşlar içinde bölgede izole ve savunmasız halde bıraktılar” cümlelerini okuyunca şaşırmıyorsunuz.

Ama yine de “Bir öğleden sonra Hacı Bayram Camii’ne gelen Erdoğan ve Davutoğlu’nun, IŞİD'çilerin adam devşirmek için kullandıkları bir yer altı camiine 100 yard uzakta” (1 yard 0.9144 metre) yakalanması gibi büyük bir gazetecilik başarısına Erdoğan’la Davutoğlu’nu Hacı Bayram Camii’nden çıkarken gösteren bir fotoğrafı da eşlik ettirilince haber Swahili dilinde bile yazılsa aynı mesajı alıyor insan. Bu da bir gazetecilik becerisidir."

Oğur yazısını şu cümlelerle bitirmişti:

"(...)New York Times’ın haberinde yoldan geçen kız çocuğunun kafasına oyuncak silah dayayıp, “ama bu oyuncaklar çok sıkıcı” diyen fantastik ve kötücül çocuk karakterler günün birinde herhalde gerçek IŞİD’in yolunu da bulur.

Daha ciddi, daha az politik, daha az istihbari, daha az çakma motifli bir haberle Ankara’nın ortasındaki bu mahalleden kaç gencin yolunun IŞİD’e çıktığını ve neden bu konuda bir tedbir alınmadığını da okuruz belki.

En azından adı haberlerde, ömrü hayatında karşısında mücadele ettiği bir sekterlikle, şiddetle, bağnazlıkla birlikte anılan Hacı Bayram-ı Veli’nin ruhunu rahatlatmak için..."

Odatv.com

771

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA