Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi


Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

19.08.2018 11:37

Suudi Arabistan’ın 12 Temmuz’da Brüksel’de yapılan IŞİDKarşıtı Küresel Koalisyon toplantısında Suriye’ninIŞİD’den alınan kuzeydoğusuve Rakka kentinin restorasyonu ve istikrarının sağlanması için 100 milyon dolartaahhütte bulunduğu açıklandı. Suudi Arabistan’ın Washington D.C.Büyükelçiliği, “Bu katkı, hayatları kurtaracak, yerinden edilmiş Suriyelileringeri dönüşünü sağlayacak veIŞİD’in Suriye’yi ve komşularını tehdit ederekyeniden ortaya çıkmamasını ve uluslararası topluma karşı saldırılarplanlamamasını sağlayacak” açıklamasında bulundu.

 

TOPLAM YARDIM 300 MİLYON DOLAR

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert iseWashington’ın Riyad yönetiminin “cömert katkısından” ötürü memnun olduğunu dilegetirdi, teşekkür etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusundaIŞİD’den kurtarılan bölgeler için koalisyon ortaklarının taahhütte bulunduğuyardım miktarının toplam 300 milyon dolara çıktığını açıkladı.

Suudi yardımının bölgede tarım, eğitim, yol çalışmaları,enkaz kaldırma ve kullanım suyu gibi alanlarda harcanacağı bildirildi. SuudiArabistan’ın Rakka konusunda ABD ve YPG ile ‘yakın bir görüntü’ vermesi iseyeni bir durum değil. Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir es Sebhan,Ekim 2017’de, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ileRakka’nın Ayn İsa bölgesi ve bazı köylerini ziyaret etmişti.

 

BAE’DEN 50 MİLYON DOLAR

 

Suudilerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri de temmuzdaRakka için 50 milyon dolar yardım vereceğini açıklamıştı. IŞİD, 2014’te elegeçirdiği Rakka’yı başkent ilan etmiş ve 3 yıl kontrolü altında tutmuştu. ABD’nin liderliğinde kurulan SDG ise Haziran 2017’de Rakka’ya kara harekâtınabaşlamış, birkaç ay içinde kontrolü sağlamıştı. YPG’nin ana unsur olduğuSDG’nin hâkimiyeti ele almasının ardından bölgede çok sayıda insan haklarıihlali yapıldığına dair işaretler bulunuyor.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, meme kanseri olduğuaçıklanan eşi Esma Esad ile birlikte Suriye’nin başkenti Şam’da bir tüneldeincelemelerde bulundu. Cobar bölgesinde muhaliflerin kuşatma altındaykenyaptığı tüneli inceleyen Esad çifti, ‘ARAM’ isimli sanatçı ekibi tarafındantünele çizilen resimler hakkında bilgi aldı.

202

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA