Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi


Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

19.08.2018 11:37

Suudi Arabistan’ın 12 Temmuz’da Brüksel’de yapılan IŞİDKarşıtı Küresel Koalisyon toplantısında Suriye’ninIŞİD’den alınan kuzeydoğusuve Rakka kentinin restorasyonu ve istikrarının sağlanması için 100 milyon dolartaahhütte bulunduğu açıklandı. Suudi Arabistan’ın Washington D.C.Büyükelçiliği, “Bu katkı, hayatları kurtaracak, yerinden edilmiş Suriyelileringeri dönüşünü sağlayacak veIŞİD’in Suriye’yi ve komşularını tehdit ederekyeniden ortaya çıkmamasını ve uluslararası topluma karşı saldırılarplanlamamasını sağlayacak” açıklamasında bulundu.

 

TOPLAM YARDIM 300 MİLYON DOLAR

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert iseWashington’ın Riyad yönetiminin “cömert katkısından” ötürü memnun olduğunu dilegetirdi, teşekkür etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusundaIŞİD’den kurtarılan bölgeler için koalisyon ortaklarının taahhütte bulunduğuyardım miktarının toplam 300 milyon dolara çıktığını açıkladı.

Suudi yardımının bölgede tarım, eğitim, yol çalışmaları,enkaz kaldırma ve kullanım suyu gibi alanlarda harcanacağı bildirildi. SuudiArabistan’ın Rakka konusunda ABD ve YPG ile ‘yakın bir görüntü’ vermesi iseyeni bir durum değil. Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir es Sebhan,Ekim 2017’de, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ileRakka’nın Ayn İsa bölgesi ve bazı köylerini ziyaret etmişti.

 

BAE’DEN 50 MİLYON DOLAR

 

Suudilerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri de temmuzdaRakka için 50 milyon dolar yardım vereceğini açıklamıştı. IŞİD, 2014’te elegeçirdiği Rakka’yı başkent ilan etmiş ve 3 yıl kontrolü altında tutmuştu. ABD’nin liderliğinde kurulan SDG ise Haziran 2017’de Rakka’ya kara harekâtınabaşlamış, birkaç ay içinde kontrolü sağlamıştı. YPG’nin ana unsur olduğuSDG’nin hâkimiyeti ele almasının ardından bölgede çok sayıda insan haklarıihlali yapıldığına dair işaretler bulunuyor.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, meme kanseri olduğuaçıklanan eşi Esma Esad ile birlikte Suriye’nin başkenti Şam’da bir tüneldeincelemelerde bulundu. Cobar bölgesinde muhaliflerin kuşatma altındaykenyaptığı tüneli inceleyen Esad çifti, ‘ARAM’ isimli sanatçı ekibi tarafındantünele çizilen resimler hakkında bilgi aldı.

168