Mustafa Demir ile vakıf arasında türbe arazisi kavgası çıktı


25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunda gözaltına alınan ve sonrasında serbest bırakılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, Oruç Baba olarak bilinen ve 2013 yılında Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı'na tahsis edilen Tekke arsasını kanunlara aykırı bir şekilde zor kullanarak gaspetmeye çalıştığı ileri sürüldü.

27.09.2014 18:00
ÖZEL - Türkiye'yi sarsan 17-25 Aralık operasyonlarında gözaltına alınan ve bir süre sonra serbest bırakılan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, kanunları hiçe sayarak vakfa tahsis edilen araziyi gaspetmeye çalıştığı ileri sürüldü.
 
Geçtiğimiz yıl Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı'na tahsis edilen Oruç Baba Türbesi'nin içinde bulunduğu Ümmi Sinan Tekke arsasında arkeolojik kazı çalışma yapılmak istenmesi üzerine olaylar çıkmıştı. Parkın kapatılmasına tepki gösteren mahalleli, çalışmaları engellemek istemişti. Fatih Belediyesi de arkelolojik kazıları durdurmaya çalışmıştı.
 
Ancak arazinin tahsis edildiği vakıf, Oruç Baba Türbesi'nin içinde yer aldığı parkta 1600'lü yıllarda yapıldığı kaydedilen Ümmi Sinan Tekkesi'ne ait kalıntıların ortaya çıkararak yenilemeyi planlıyordu. Park alanı da bu amaçla, Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından 10 yıllığına Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralandı. Arkeolog eşliğinde çalışma başlatılmak istenince mahalle sakinleri tepki gösterdi. Vakıf görevlileri ise parkın kapılarına zincir takarak vatandaşın içeri girmesine izin vermedi.
 
Yaşanan bu gelişmelerin ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, söz konusu arsaya iş makinelerini sokarak vakfın arazisinde bulunan demir kapıları kestirdi. İş makinalarını Tekke arazisine sokup, güvenlik görevlisinin olduğu kulübeyi yıktıran Mustafa Demir, yapılan arkeolojik kazıyı da iş makinaları ile doldurttu.  
 
Bu durum İstanbul Valiliği Müze Müdürlüğü tarafından da tutanakla tespit edildi ancak müdürlük yetkilileri ve vakıf görevlileri, İstanbul emniyet müdürlüğünün gerekli güvenliği sağlamaması sebebi ile çalışmalara ara verip, bölgeden ayrıldı.
 
Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı yetkilileri ise yaşananlar üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve tüm yetkili kurumlara mektup yolladı;
 
İşte vakıf tarafından gönderilen o mektup;
 
• Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ Recep Tayyip Erdoğan’ın Bilgilerine
• Sayın BAŞBAKANIMIZ Ahmet Davutoğlunu Bakanlar Kurulu Kararının Uygulanması Konusunda Hassasiyete
• DEVLETİMİZİN YETKİLİ KURUMLARINI, Hukuksuzluk ve Kanunsuzluk Karşısında Görevlerini Yerine Getirmeye
• CUMHURİYET SAVCILARIMIZI Kanunların Kendilerine Verdiği Yetki Çerçevesinde Gerekli Yasal İşlemleri Başlatmaya
• AK PARTİ YÖNETİCİLERİNİ ve ETİK KURULLARINI Ahlaksızlık ve Hukuksuzluk Karşısında İlkeli ve Sorumlu Davranmaya Çağırıyoruz
 
 
Bakanlar Kurulu kararı ile T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından, İstanbul Fatih İlçesi, Topkapı Mahallesi, Pazar Tekke Sokağında bulunan Ümmi Sinan Vakfı adına kayıtlı, Oruç Baba olarak bilinen, Tekke arsası 2013 yılında Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfına yeniden ihya inşa ve restore edilmesi kaydıyla, dini ilmi ve eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 yıllığına tahsis edilmiştir.
 
Bu tahsisin akabinde gerekli mevzuat takip edilerek, Fatih Belediyesinin işgali altında bulunan arazi yetkili merciler tarafından zorla tahliye edilmiş 04.06.2014 tarihinde İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından arazi Geylani Vakfına teslim edilmiştir. Bunun akabinde Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa DEMİR Türk ve İslam Eserleri Müze Müdürlüğünün başlatmış olduğu tarihi Tekke’nin temel arama çalışmalarını filli müdahaleyle kanunsuzca kaba kuvvetle engellemiş, Arkeologların çalışmalarına müsade etmemiştir.
 
Kanunun ve hukukun kendisi olduğunu söyleyerek Mustafa DEMİR, cebren ve vandallıkla Ümmi Sinan Hazretleri’nin Tekkesini yeniden ihya olmasına müsade etmeyeceğini bildirmiş ve vakıf arazisini tekrar işgal etmiştir.
 
Bunun akabinde vakfımızca gerekli Kurumlara ve Cumhuriyet Başsavcılığına Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa DEMİR ve Fatih Belediyesi çalışanları hakkında suçduyurusunda bulunulmuştur.
 
Fatih Belediyesi başkanı Mustafa DEMİR beraberinde Belediye ekiplerini 26 Eylül 2014 tarihinde getirerek, vakfın arazisinde bulunan demir kapıları kestirmiş, iş makinalarını Tekke arazisine sokup, güvenlik görevlisinin olduğu kulübeyi yıktırmış, yapılan arkeolojik kazıyı iş makinaları ile doldurtmuştur. Bu husus İstanbul Valiliği Müze Müdürlüğü tarafından tutanakla tespit edilmiş, Müdürlük yetkilileri ve vakıf görevlileri İstanbul emniyet müdürlüğünün gerekli güvenliği sağlamaması sebebi ile çalışmalara ara verip, bölgeden ayrılmışlardır.
 
Biz ülkemizde hukukun ve kanunun egemen olduğuna, vicdan insaf ve ahlak sahibi yöneticiler tarafından idare edildiğimize inanıyor, güvenimizi ve sükunetimizi muhafaza ediyor ve zerre kadar bir hukuksuzluğa da razı olmayacağımızı ilan ediyoruz.
Bu yaşananlara sessiz kalan ve yahut görmemezlikten gelen Müslümanlardan da Hakkın Divanında da davacı olduğumuzu, zalimin karşısında susarak, zulme razı olanın muhakkak zalimlerden olduğunu kendilerine hatırlatmak isteriz.
 
1. Tahsis ve izin belgeleri
2. Arazi teslim tutanağı
3. Belediye müdahalesinde tutulan tutanak
4. ve Mustafa DEMİR’in Belediye ekibleriyle Ümmi Sinan Hz. Tekkesini işgal görüntüleri ektedir.
Kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı
 
KAYNAK: ROTAHABER


Etiketler: YHA
703

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA