Metin Özçelik ve Celal Kara'nın fedaileri bu haberi okusun


Yeliz Esmek Toy, 7 aylık bebeğiyle cezaevine mi girecek.

14.05.2015 20:36

İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'yasadışı silahlı terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt üyesi' olduğu gerekçesiyle 2013 yılında 9 yıl hapis cezasına çarptırılan 27 yaşındaki Yeliz Esmek Toy, Yargıtay'ın kararı onaması halinde 7 aylık kızı İdil Berkin ile birlikte cezaevine gireceği günü bekliyor. Kendisini yargılayan mahkemenin başkanı Metin Özçelik'in Cemaat soruşturmasında tutuklandığını, mahkeme savcısı Celal Kara'nın da HSYK tarafından meslekten ihraç edildiğini belirten Toy, "Yeniden yargılama istiyorum" dedi.

Doğan Haber Ajansı muhabiri Ferit Demir’in haberine göre, Kocaeli'nde ailesi ile birlikte yaşadığı 2010 yılında Kocaeli Gençlik Derneği'nin düzenlediği basın açıklamalarına katılan Yeliz Esmek Toy, 4 Kasım 2010 günü düzenlenen DHKP-C operasyonunda 17 kişiyi ile birlikte gözaltına alındı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Dönemin özel yetkili mahkemesi olan İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 yıl süren yargılama sonunda Toy, 'yasadışı silahlı terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt üyesi' olduğu gerekçesiyle 2013 yılında 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Toy, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Dosyası Yargıtay'a gönderilen Toy, kararın onanması halinde cezaevine gireceği günü bekliyor.

ÖRGÜT ELEMANI DEĞİLİM

Tunceli'de inşaat işçisi Kemal Toy ile 2 yıl önce evlenip kente yerleşen Yeliz Esmek Toy, 7 aylık olan kızı İdil Berkin ile birlikte cezaevine girmek istemediğini söyledi. Toy, yargılandığı İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin o dönemki Başkanı Metin Özçelik'in paralel yapıdan tutuklandığını, mahkeme savcısı Celal Kara'nın da HSYK tarafından meslekten ihraç edildiğini söyledi.

Duruşmalarda demokratik hakkını kullanarak basın açıklamalarına katıldığını ve hiç terör örgütü ile bağlantısı bulunmadığını anlattığını belirten Toy, "Hakkımızda hüküm veren, bana basın açıklamalarına katıldığım için 9 yıl hapis cezası veren mahkemenin başkanı, hukuksuz karar verdiği için, paralel yapı adına görev yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış durumda. Yine mahkemenin ve soruşturmanın savcısı Celal Kara, hukuksuz kararları nedeniyle paralel yapıyla ilişkisi olduğu gerekçesi ile görevden alındı ve meslekten ihraç edildi. Bu durumda hukuksuzluk yaptıkları hukuksuz karar verdikleri belli olan hakim ve savcının verdiği kararlar ne kadar yasal, ne kadar vicdani?" dedi.

CEZA ONANIRSA, BEBEĞİMLE BİRLİKTE CEZAEVİNE GİRECEĞİM

Aldığı 9 yıl hapis cezasına itirazda bulunduklarını, dosyanın da şu an Yargıtay'da olduğunu hatırlatan Toy, cezanın onaylanması halinde 7 aylık kız çocuğuyla birlikte cezaevine girmeyi beklediğini ifade ederek, "Küçük çocuğum demir parmaklıklar arasında büyümesin. Bize yeniden yargılanma hakkı verilmeli. Zaten aynı mahkemenin verdiği birçok karar bozuldu" dedi.

Odatv.com

1268

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA