Maliye'den fişleme cezalarının garantisi için yeni operasyon


AKP’ye boyun eğmeyen 100 bin şirketi fişlediği ortaya çıkan Maliye, bu firmalara kesilecek cezayı garantiye almak için operasyon başlattı. Müfettişlerin getirdiği raporları onaylayan Okuma Komisyonu’na AKP yanlısı personel alınacak.

27.09.2014 17:55

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından Türkiye genelinde binlerce muhalif şirketle ilgili vergi incelemesi başlatan Maliye Bakanlığı, raporlar teslim edilmeden önce ilginç bir değişiklik için düğmeye bastı. Maliye Bakanlığı, müfettişler tarafından hazırlanan raporları, okuyarak son şeklini veren “rapor okuma komisyonlarının” üye yapısını değiştirmek için çalışma başlattı. Söz konusu değişiklik hayata geçirilirse, rapor okuma komisyonlarına istenilen bürokratlar atanabilecek.

Binlerce mükellefi yakından ilgilendiren değişikliğin perde arkası şöyle:

KOMİSYONLAR NASIL BELİRLENİYOR

Taraf'ın haberine göre; Maliye Bakanlığı, vergi sisteminde, “teknik” ancak önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Mevcut sistemde, müfettişler tarafından hazırlanan milyonlarca liralık vergi ceza raporları, önce vergi değerlendirme komisyonunda ele alınıyor. Maliye içinde, rapor okuma komisyonu olarak nitelendirilen değerlendirme komisyonu, raporun tam olduğuna karar verirse mükellefe tebliğ ediliyor. Raporda eksiklikler tespit edilirse, rapor müfettişe iade ediliyor. Yine mevcut sistemde, değerlendirme komisyonu bir rapor üzerinde uzlaşmaya varamadığı durumlarda ise bir üst komisyon olan merkezi değerlendirme komisyonuna başvuruluyor. Merkezi değerlendirme komisyonunun verdiği kararlar ise nihai olarak kabul ediliyor. Maliye içindeki ismiyle rapor değerlendirme komisyonları, mükelleflere kesilecek cezaların belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Bu nedenle komisyonda görev alacak kişiler de dikkatlice seçiliyor. Yönetmeliğe göre, komisyonda görev alacak olan üyelerin belirli bir tecrübeye sahip olması gerekiyor. Yani bir anlamda rapor okuma komisyonlarının üyeleri, tecrübeli Maliyecilerden oluşuyor.

TECRÜBE KRİTERİ ESNETİLECEK

Üzerinde çalışılan yönetmelik değişikliği ile, mükelleflere kesilen vergi cezalarında büyük önem taşıyan rapor okuma komisyonlarında görev alacak üyelerin kriterleri değiştiriliyor. Maliye Bakanlığı bürokratlarının verdiği bilgiye göre, kriterler esnetilecek. Bu da, Maliye Bakanlığı yönetiminin, rapor okuma komisyonlarına, daha az tecrübeli bakanlık personelini atama imkânı sağlayacak.

Maliye'de muhalif şirketleri bitirme planı!-TIKLA

İNCELEMELERE GÖLGE DÜŞÜRDÜ

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, 17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından muhalif şirketlerle ilgili Türkiye genelinde vergi incelemesi başlatmıştı. Kozmik Çalışma Grubu’nun bu çerçevede esnaf ve kobilerden oluşan yaklaşık 100 bin şirketi fişlediği gündeme gelmişti. Söz konusu şirketlerin büyük bir kısmı hakkında vergi incelemesi başlatıldı. Bu nedenle rapor okuma komisyonlarının üye yapısında değişiklik yapılması Maliye içinde de tartışmaları beraberinde getirdi. Şimdiden, Maliye Bakanlığı içinde, hazırlanan raporlara itirazların gelmemesi için rapor okuma komisyonlarının yapısının değiştirilmek istendiği konuşulmaya başlandı. Etiketler: YHA
652

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA