Libya'da 457 Türkiyeli İşçi Çatışma Ortasında Mahsur


Libya’da şantiyede çalışan işçiler iki aşiretin çatışmasının ortasında kaldı, sekiz gündür tahliye edilmeyi bekliyorlar. İHD’den Mendillioğlu işçilerin canlarından endişe ettiklerini söylerken, şirket bugün tahliye edileceklerini açıkladı.

26.09.2014 21:29

Libya’da Enka Teknik şirketinin şantiyesinde çalışan 457 işçi, bulundukları yerde çatışmalar başlayınca tahliye edilmek üzere götürüldükleri havaalanında mahsur kaldı. Havalanına uçak inemiyor, işçiler Türkiye'yi arayarak yardım istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nden Cengiz Mendillioğlu bianet’e yaptığı açıklamada, işçilerle bugün uydu telefonu aracılığıyla bağlantı kurduklarını, işçilerin yiyecek ve içeceklerinin bittiğini ve güvenliklerinden endişe ettiklerini belirtti.

Mendillioğlu işçilerin durumunu şöyle anlattı:

“İşçilerden biri beni daha önce tanıdığından şirketin uydu telefonu aracılığıyla direkt benim telefonumdan aradı ve yardım istedi. Şu an Libya’nın güneyinde havaalanından bozma bir yerde mahsur kalmışlar. elektrikleri yok, yiyecekleri yok, suyu da yakınlardaki köy gibi bir yerleşimden kısıtlı olarak sağlıyorlar.”

Rehin alınmaktan korkuyorlar

“Bugün sekizinci gün, hala kurtarılmayı bekliyorlar. Şirket ile görüştük uçak gönderilip işçilerin aldırılacağını söylüyorlar ama dün de bugün de oraya bir uçak gitmedi.”

“Kendi bulundukları şantiye etrafında çatışma çıkınca üç gün yolculuk yapıp Türkiye’ye götürülmek üzere şimdi bulundukları yere getirilmişler, burada sıkışmış durumdalar. Temel ihtiyaçları tükenmiş. Yorgunlar, açlar.”

“İşçiler ölümle burun buruna. Bulundukları binadan silah sesleri duyuluyor. Çatışanların iki aşiret olduğunu tahmin ediyorlar. Çatışan gruplardan birinin oraya yöneleceğinden, rehin alınmaktan, ölmekten korkuyorlar.”

Bakanlıktan yanıt yok

“Şirketin yerel güvenlik elemanlarının çatışma başlayınca kendilerini bırakıp gittiğini söylediler. İki arkadaşları muhtemelen stres, açlık veya susuzluktan hastalanmış durumda.”

“Dışişleri Bakanlığı ile İHD olarak görüşmeye çalıştık ancak bir yetkiliye ulaşamadık. Açıklama yapmadılar.”

“Bir haftadır çatışma bölgesinde silah sesleri arasında yaşamak zorunda bırakılan ve can güvenliklerinden ciddi olarak kaygı duyduğumuz işçilerin bir an önce ülkelerine dönmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.”

ENKA: Uçak yollanacak

Enka Teknik Genel Müteahhitlik Bakım İşletme Sevk ve İdare A.Ş.’den ulaştığımız yetkili ise işçilerin mahsur kalmadığını, bulundukları yere uçak inemediği için Türkiye’ye dönemediklerini söyledi.

Şirket yetkilisi, işçilerin bulundukları havaalanından değil Misrata’ya götürülerek oradan tahliye edileceğini, ancak Libya’nın güneyindeki bu yerden önce şantiyeye mi yoksa direkt Misrata’ya mı götürüleceklerinin henüz kesinleşmediğini açıkladı.

İşçilerin yanında güvenlik şirketi elemanlarının olduğunu söyleyen şirket yetkilisi, işçilerin bugün tahliye edileceğini, yiyecek içecek sağlandığını da ifade etti. (AS)


Etiketler: YHA
1021

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA