Libya'da 457 Türkiyeli İşçi Çatışma Ortasında Mahsur


Libya’da şantiyede çalışan işçiler iki aşiretin çatışmasının ortasında kaldı, sekiz gündür tahliye edilmeyi bekliyorlar. İHD’den Mendillioğlu işçilerin canlarından endişe ettiklerini söylerken, şirket bugün tahliye edileceklerini açıkladı.

26.09.2014 21:29

Libya’da Enka Teknik şirketinin şantiyesinde çalışan 457 işçi, bulundukları yerde çatışmalar başlayınca tahliye edilmek üzere götürüldükleri havaalanında mahsur kaldı. Havalanına uçak inemiyor, işçiler Türkiye'yi arayarak yardım istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nden Cengiz Mendillioğlu bianet’e yaptığı açıklamada, işçilerle bugün uydu telefonu aracılığıyla bağlantı kurduklarını, işçilerin yiyecek ve içeceklerinin bittiğini ve güvenliklerinden endişe ettiklerini belirtti.

Mendillioğlu işçilerin durumunu şöyle anlattı:

“İşçilerden biri beni daha önce tanıdığından şirketin uydu telefonu aracılığıyla direkt benim telefonumdan aradı ve yardım istedi. Şu an Libya’nın güneyinde havaalanından bozma bir yerde mahsur kalmışlar. elektrikleri yok, yiyecekleri yok, suyu da yakınlardaki köy gibi bir yerleşimden kısıtlı olarak sağlıyorlar.”

Rehin alınmaktan korkuyorlar

“Bugün sekizinci gün, hala kurtarılmayı bekliyorlar. Şirket ile görüştük uçak gönderilip işçilerin aldırılacağını söylüyorlar ama dün de bugün de oraya bir uçak gitmedi.”

“Kendi bulundukları şantiye etrafında çatışma çıkınca üç gün yolculuk yapıp Türkiye’ye götürülmek üzere şimdi bulundukları yere getirilmişler, burada sıkışmış durumdalar. Temel ihtiyaçları tükenmiş. Yorgunlar, açlar.”

“İşçiler ölümle burun buruna. Bulundukları binadan silah sesleri duyuluyor. Çatışanların iki aşiret olduğunu tahmin ediyorlar. Çatışan gruplardan birinin oraya yöneleceğinden, rehin alınmaktan, ölmekten korkuyorlar.”

Bakanlıktan yanıt yok

“Şirketin yerel güvenlik elemanlarının çatışma başlayınca kendilerini bırakıp gittiğini söylediler. İki arkadaşları muhtemelen stres, açlık veya susuzluktan hastalanmış durumda.”

“Dışişleri Bakanlığı ile İHD olarak görüşmeye çalıştık ancak bir yetkiliye ulaşamadık. Açıklama yapmadılar.”

“Bir haftadır çatışma bölgesinde silah sesleri arasında yaşamak zorunda bırakılan ve can güvenliklerinden ciddi olarak kaygı duyduğumuz işçilerin bir an önce ülkelerine dönmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.”

ENKA: Uçak yollanacak

Enka Teknik Genel Müteahhitlik Bakım İşletme Sevk ve İdare A.Ş.’den ulaştığımız yetkili ise işçilerin mahsur kalmadığını, bulundukları yere uçak inemediği için Türkiye’ye dönemediklerini söyledi.

Şirket yetkilisi, işçilerin bulundukları havaalanından değil Misrata’ya götürülerek oradan tahliye edileceğini, ancak Libya’nın güneyindeki bu yerden önce şantiyeye mi yoksa direkt Misrata’ya mı götürüleceklerinin henüz kesinleşmediğini açıkladı.

İşçilerin yanında güvenlik şirketi elemanlarının olduğunu söyleyen şirket yetkilisi, işçilerin bugün tahliye edileceğini, yiyecek içecek sağlandığını da ifade etti. (AS)


Etiketler: YHA
952

Hava Durumu ANKARA