İşsizlik maaşında yeni düzenleme!


Düzenleme ile çalışanın iş sözleşmenin iptalinden önceki 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırılacak. Böylece, 12 bin kişi daha işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek.

22.08.2018 11:07

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısı şöyle:

İŞSİZLİK maaşına yeni düzenleme geliyor. Müjdeyi,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 Günlük Eylem Planında verdi. Buna göre,işsizlik maaşından yararlanma şartları esnetilecek; böylece daha fazla kişiişsizlik ödeneği alabilecek.

 

Önce, mevcut durumdaki uygulamaya değineyim, sonra yenidüzenlemenin neler getireceğini ve bu imkandan kimlerin yararlanacağındanbahsedeyim. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için öncelikle çalışanınkendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Ayrıca çalışanın, işsözleşmesinin iptalinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmışolması, son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmasıda işsizlik maaşı alabilmenin şartları arasında. Çalışanın, iş sözleşmesininiptalinden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekiyor. İŞKUR’a başvurmasıile kişinin iş arayan kaydı yapılıyor ve böylece işsizlik sigortası fonundanyararlanması sağlanıyor.

EN YÜKSEK MAAŞ 1623 LİRA

İşsizlik maaşının hesaplanmasına gelince; çalışanın adınason 4 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK), bildirilen prime esas kazançdikkate alınarak işsizlik maaşı hesaplanıyor. Sigortalının ortalama brütkazancının yüzde 40’ı kadar maaş ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylıkbrüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Gerekli şartları taşıyanlara ise600 gün prim ödemiş olanlar 6 ay, 900 gün prim ödemiş olanlar 8 ay, 1080 gün vedaha fazla prim ödemiş olanlar 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.

2018 yılı içinse çalışanların alabileceği en yüksek işsizlikmaaşı 1.623 lira. Maaş ne kadar yüksek olursa olsun, alınacak en yüksek miktar,1.623 lira. İşsizlik fonu için de prime esas aylık brüt kazanç üzerindençalışandan yüzde 1, işverenden yüzde 2 kesinti yapılıp, işsizlik sigortasıfonuna aktarılıyor. Devlet de yüzde 1 oranında katkıda bulunuyor.

 

NELER DEĞİŞECEK?

Yeni yapılacak düzenleme ile çalışanın, iş sözleşmesininiptalinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek kesintisiz çalışmış olma şartıesnetilecek. Daha açık bir anlatımla, sürekli çalışma şartı yerine, işsözleşmesinin devam edip etmediğine bakılacak. Böylece, SGK’ya eksik günbildirenler de işsizlik maaşından yararlanabilecek. Düzenleme yapılıp, 120 günşartı esnetildikten sonra da 12 bin kişi daha işsizlik maaşı alabilecek.

 

16 YILDA, 10 MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

İŞSİZLİK fonuna, 2002 yılından 2018’in temmuz ayına kadar 10milyona yakın kişi işsizlik maaşı almak başvurdu, 16 yılda 6.2 milyondan fazlakişiye toplam 20,6 milyar lira maaş ödemesi yapıldı. Bu yılın temmuz ayında ise128 bin 433 kişi işsizlik maaşı için fona müracaat etti, aynı dönemde 430 bin925 kişiye toplam 378.8 milyon lira maaş ödemesi yapıldı.

 

 

 

 

 

158