İşsizlik maaşında yeni düzenleme!


Düzenleme ile çalışanın iş sözleşmenin iptalinden önceki 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırılacak. Böylece, 12 bin kişi daha işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek.

22.08.2018 11:07

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısı şöyle:

İŞSİZLİK maaşına yeni düzenleme geliyor. Müjdeyi,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 Günlük Eylem Planında verdi. Buna göre,işsizlik maaşından yararlanma şartları esnetilecek; böylece daha fazla kişiişsizlik ödeneği alabilecek.

 

Önce, mevcut durumdaki uygulamaya değineyim, sonra yenidüzenlemenin neler getireceğini ve bu imkandan kimlerin yararlanacağındanbahsedeyim. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için öncelikle çalışanınkendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Ayrıca çalışanın, işsözleşmesinin iptalinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmışolması, son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmasıda işsizlik maaşı alabilmenin şartları arasında. Çalışanın, iş sözleşmesininiptalinden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekiyor. İŞKUR’a başvurmasıile kişinin iş arayan kaydı yapılıyor ve böylece işsizlik sigortası fonundanyararlanması sağlanıyor.

EN YÜKSEK MAAŞ 1623 LİRA

İşsizlik maaşının hesaplanmasına gelince; çalışanın adınason 4 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK), bildirilen prime esas kazançdikkate alınarak işsizlik maaşı hesaplanıyor. Sigortalının ortalama brütkazancının yüzde 40’ı kadar maaş ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylıkbrüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Gerekli şartları taşıyanlara ise600 gün prim ödemiş olanlar 6 ay, 900 gün prim ödemiş olanlar 8 ay, 1080 gün vedaha fazla prim ödemiş olanlar 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.

2018 yılı içinse çalışanların alabileceği en yüksek işsizlikmaaşı 1.623 lira. Maaş ne kadar yüksek olursa olsun, alınacak en yüksek miktar,1.623 lira. İşsizlik fonu için de prime esas aylık brüt kazanç üzerindençalışandan yüzde 1, işverenden yüzde 2 kesinti yapılıp, işsizlik sigortasıfonuna aktarılıyor. Devlet de yüzde 1 oranında katkıda bulunuyor.

 

NELER DEĞİŞECEK?

Yeni yapılacak düzenleme ile çalışanın, iş sözleşmesininiptalinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek kesintisiz çalışmış olma şartıesnetilecek. Daha açık bir anlatımla, sürekli çalışma şartı yerine, işsözleşmesinin devam edip etmediğine bakılacak. Böylece, SGK’ya eksik günbildirenler de işsizlik maaşından yararlanabilecek. Düzenleme yapılıp, 120 günşartı esnetildikten sonra da 12 bin kişi daha işsizlik maaşı alabilecek.

 

16 YILDA, 10 MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

İŞSİZLİK fonuna, 2002 yılından 2018’in temmuz ayına kadar 10milyona yakın kişi işsizlik maaşı almak başvurdu, 16 yılda 6.2 milyondan fazlakişiye toplam 20,6 milyar lira maaş ödemesi yapıldı. Bu yılın temmuz ayında ise128 bin 433 kişi işsizlik maaşı için fona müracaat etti, aynı dönemde 430 bin925 kişiye toplam 378.8 milyon lira maaş ödemesi yapıldı.

 

 

 

 

 

242

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi Gündem

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi

Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

Hava Durumu ANKARA