Erdoğan’a cevap verdi: İslam’ı güncellemek fitnedir!


Akit gazetesi “İslam güncellenmeli” diyen Erdoğan’a karşı yayını sürdürüyor. Erdoğan’ın tepki gösterdiği Nurettin Yıldız, Akit’te yayınlanan yazısında güncelleme tartışmasını “fitne” olarak niteledi. Karahasanoğlu da Danıştay Başkanı’nı hedef aldı.

19.03.2018 11:38

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslam güncellenmeli” sözlerini hedef almayı sürdüren Akit, hem Nureddin Yıldız’ın yanıt yazısına yer verdi, hem de yargı kozunu bertaraf etmeye girişti. Nureddin Yıldız, “güncelleme” tartışmasını “fitne” olarak niteleyip kadın konusunda ana gayenin laiklik olduğunu söyledi. Yazı İşleri Müdürü Karahasanoğlu ise cezai müeyyide sinyali veren Danıştay Başkanı’nı hedef aldı. Tarikat-cemaat hocalarının kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismara İslami vaazlarla meşruiyet kazandırma çabasının yarattığı tepki sonucunda Nureddin Yıldız’ı hedef almak ve “İslam’ın güncellenmesi” tartışmasını açmak zorunda kalan Tayyip Erdoğan, Diyanet ve Danıştay aracılığıyla yeni hamleler yaparken, karşı tepki de sertleşmeye başladı.

AKİT’TEN ERDOĞAN’A KARŞI KAMPANYA

Daha önce Erdoğan’ın “İslam güncellenmeli” çıkışına sürmanşetinden Necip Fazıl’ın “İslam yenilenemez” sözüyle yanıt veren Akit, bugünkü nüshasında hedefteki Nureddin Yıldız’ın konuyla ilgili yazısına yer verdi. “Din kimseye uyarlanamaz!” başlıklı yazısına dinin tüm zaman ve mekanlarda sabit olduğunu söyleyerek başlayan Yıldız, Erdoğan tarafından başlatılan tartışmayı “fitne” olarak niteledi: “Şu veya bu kişi ve grupların dinimizi böyle kaygan bir zemine çekmeleri kişiler bazında sonuç verebilir ama İslam, bir bütün olarak Allah’ın himayesindedir. İslam, önceki asırların fitne dalgalarına kapılmadığı gibi hiçbir zaman da fitnelere kapılmayacaktır. İslam’ı modern çağın anlayışına göre şekillendirme gayretleri, o fitneye alet olanlara günübirlik menfaatlerden başka bir kazanç getirmeyecektir”.

‘KADIN KONUSUNDA GAYE LAİKLİKTİR’

Kadın konusunun temelinde İslam’a şekil verme ve laiklik gayesi olduğunu ileri süren Yıldız şöyle yazdı: “Gerek kadın konusu gerekse diğer ayrıntıların tamamında ana gaye, İslam’a çağa uygun bir şekil verme arzusudur. İslam’ın çağa uygulanmış şekli ise, İslam’ı onların kafasında saklı duran, mevcut Hristiyanlığa benzetmekten başka bir şey değildir. Bu oyunun oynanmasında kilit isim laiklik olmuştur. İslam’ı bile koruyacak güçte beşerî bir kılıf olarak laiklik konmuştur önümüze. Sanki laikliği kabul etmemesi durumunda Müslümanlar bile tehlikede kalacaklardır. Müslüman bir ailede kadın erkekten, erkek kadından korunmaktadır bu sayede. Müslüman birey, din adına insanları ezen hocalardan korunmuş sayılmaktadır. Laiklik öyle sunulmaktadır ki değil onu ithal bir değer olarak kabul edip etmeme tercihi, ‘Onsuz bir İslam bile olamaz’ demeye getirilmektedir. Modernizasyon, laiklik ve dinsizlik! Kurulu düzenin varacağı güzergâh budur”.

DANIŞTAY BAŞKANINI HEDEF ALDILAR

Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu ise, cemaat-tarikat hocalarının açıklamalarını “cahillik, yobazlık, gericilik” olarak niteleyip cezai müeyyide sinyali veren Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ü hedef aldı. Danıştay’ın geçmişte verdiği başörtüsü kararlarında imzası bulunan hakimleri, bir yandan dairelerini ve adlarını vererek hedef gösteren Karahasanoğlu, bir yandan da onlar üzerinden Güngör’e yüklendi. Danıştay’ın önce bu kişilere bakması, sonra ilahiyatçılara konuşması gerektiğini ileri süren Karahasanoğlu, Güngör’e “Sabrediyoruz, sabrediyoruz ama çatlatmayın bizi” diye seslendi. (Kaynak: Sendika.org)

206

Hava Durumu ANKARA