Büyük şok! Yüzde 10 yoksullaştık... Yine Erdoğan felaketi


Erdoğan’ın kendini kurtarmaya dönük, demokrasi ve hukuk devletine ağır darbeler indiren, Türkiye’ye felaketler yaşatmaya başlayan eylemleri ve oyunları ülke ekonomisini de batırıyor

11.09.2015 13:58
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarını sürdürmeye ve kendini kurtarmaya dönük, demokrasi ve hukuk devletine ağır darbeler indiren, Türkiye’ye felaketler yaşatmaya başlayan eylemleri ve oyunları ülke ekonomisini de batırıyor. Ekonomi yılın ikinci çeyreğinde rekor bir biçimde küçüldü ve dolar bazında yüzde 10.2 yoksullaştı. Büyüme rakamlarında hile yapıldığı kuşkusu da ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Nisan-Haziran dönemi Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH); yani milli gelir verilerini açıkladı. Yılın ilk yarısında sanayi üretiminde önemli bir artış olmazken, bazı aylarda yüksek düşüşler yaşanırken, benzer bir durum turizm gelirlerinde görülürken, ihracat ve ithalat 6 aydır durmadan ve üstelik rekor oranlarda düşerken verilere göre; ne hikmetse milli gelir yılın 2. çeyreğinde TL bazında yüzde 3.8 arttı.

Kuşku çeken bu verilere göre; ikinci çeyrekte üretim yöntemiyle GSYİH tarım sektöründe yüzde 6.7, sanayi ve hizmet sektörleri yüzde 4.1 büyüdü. Yani ekonominin hiçbir sektöründe küçülme olmadı, bunun sonucunda Türkiye büyüdü.

Harcamalar yöntemiyle milli gelir hesaplaması verilerine göre ise yılın ikinci çeyreğinde, işsizliğin artmasına karşın hane halklarının nihai tüketim harcamaları yüzde 5.6 büyüdü. Bir başka deyişle ekonomide işler kötüye giderken işsizlik artarken vatandaşın gelirleri de arttı ve bunun sonucunda tüketim arttı. Bu da milli gelirin büyümesine neden oldu.

VERİLERDEN SEÇİM YATIRIMLARI ÇIKTI
Devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 7.2 büyüdü. Bu, hükümetin 7 Haziran Seçimleri'nden önce popülist harcama ve seçim yatırımı yapmadıkları açıklamalarına karşın tam tersine kesenin ağzını açtığını, oy toplamak bol bol para harcadığını gösteriyor. 

Ülkede yapılan sabit yatırımları gösteren gayrisafi sabit sermaye oluşumu da yüzde 9.7 büyürken TÜİK’in kendi verilerine göre; yılın ilk yarısında yüzde 9 gerileyen ihracat milli gelir verilerine göre neredeyse hiç küçülmedi. İhracatta ikinci çeyrekte sadece yüzde 2.1’lik küçülme oldu. Yılbaşından bu yana ihracata paralel olarak büyük gerilemelerin yaşandığı ithalatta ise yüzde 1.6 büyüme gerçekleşti.

Bütün bunların sonucunda milli gelir sabit fiyatlarla yüzde 3.8, cari fiyatlarla 12.6 artarak 481 milyar 735 milyar liraya çıktı. Kişi başına milli gelir ise 10 bin 390 dolar oldu.

2013 SONUNDAN BERİ YOKSULLAŞIYORUZ
Oysa gerçekte ekonomide korkunç bir küçülme yaşandı. TÜİK’in dolar bazındaki verilerine göre; 2014 yılının ikinci çeyreğinde 202 milyar 184 milyon dolar olan milli gelir, bu yılın ikinci çeyreğinde 180 milyar 451 milyon dolara çakıldı. Dolayısıyla ekonomide yüzde 10.7 gibi rekor bir küçülme meydana geldi, Türkiye aslında yoksullaştı.

Türkiye’nin yoksullaşması süreci 2013 yılının son çeyreğinden beri bir çeyrek hariç kesintisiz sürüyor. Türkiye, Erdoğan’ın dersaneleri kapatma kararı nedeniyle cemaatle çatışmaya başladığı 2013 yılının son çeyreğinde dolar bazında yüzde 1.5 küçülmüştü. Küçülme, büyük yolsuzluk iddialarının ardından giderek büyüdü. Küçülme 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 6.7, 2. çeyreğinde yüzde 4.1 olurken, Türkiye 3. çeyrekte sadece 0.5 büyüdü. 2014’ün son çeyreğinde yüzde 1.6, 2015’in ilk çeyreğinde ise yüzde 2.7 küçüldü.
807

Hava Durumu ANKARA