acikistanlı yetkili: Türk okulları kapatılmıyor; AA’nın haberi yalan


acikistan’daki Türk okullarının kapatılacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Tacikistan Özel Eğitim Kurumları Başkanı Rahimjon Saidov, Türk okullarının lisanslarının uzatılmayacağı yönünde bir ifade kullanmadığını, sözlerinin çarpıtıldığını belirtti. Saidov, tam tersine, Türk okullarının devamından yana olduğunu dile getirdi.

08.01.2015 09:17
   Tacikistan Özel Eğitim Kurumları Başkanı Rahimjon Saidov, Saidov, yerel basına verdiği demeci Anadolu Ajansı’nın maksatlı bir şekilde çarpıttığını dile getirdi. “Haber çok maksatlı kaleme alınmış. Ben Tacikistan Milli Eğitim Bakanlığı adına açıklama yetkisine sahip değilim. Özel eğitim kurumları başkanlığını yürütüyorum. Ama haber tamamen yalan.” dedi. Rahimjon Saidov, "Eğer bakanlığımız bu okulların insani amaçları olmadığına karar verirse okullara çalışma lisansı verilmeyecek.” ifadesini de hiç kullanmadığını vurguladı.
 
EĞİTİM BAKANININ AÇIKLAMASI DA ÇARPITILMIŞ 
 
Haberin tam aksine, Türk okullarının Tacikistan’daki faaliyetlerine devam etmesinden yana olduğunu dile getiren Rahimjon Saidov, söz konusu haberde Tacikistan Eğitim ve Bilim Bakanı Nuriddin Saidov’un daha önce yaptığı açıklamanın da çarpıtıldığını kaydetti. Bakanın daha önceki basın açıklamasında, “Türk okullarını bünyesinde barındıran Şelale Eğitim Kurumları’nın lisansı 2015’te bitiyor. Hükümetimizle şirket yetkilileri arasında lisansın uzatılması konusunda görüşmeler devam ediyor.” ifadesini kullandığını hatırlattı. Özel Eğitim Kurumları Başkanı, söz konusu ajans haberinde bakana izafeten verilen “cemaat okullarının misyonunun belli olmadığı” açıklamasının tamamen iftira olduğunu aktararak Anadolu Ajansı'na tepki gösterdi. 
 
OKULLAR, TACİKİSTAN’IN GURURU OLDU 
 
Tacikistan’daki Türk okulları, merhum eğitim gönüllüsü Hacı Kemal Erimez öncülüğünde 1992 yılında Tacikistan hükümeti ile yapılan anlaşmayla açılmıştı. Ülkede 6 kolej, bir uluslararası okul, bir dil merkezi, bir üniversite öğrenci yurdu bulunuyor. 1992 yılından itibaren Şelale Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler, Tacikistan’a 120’den fazla uluslararası madalya kazandırarak ülkenin gururu oldu.
 
KAYNAK: CİHAN
 

Cemaat okullarını kapatma girişimine tepki - TIKLAEtiketler: haber
823

Facebook   1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad Kültür&Sanaat

Facebook 1 undefined Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki... İşte zeytinyağında beklettiğiniz kuru incirin inanılmaz faydası... 2 undefined Öksürük ve astım hastaları doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 ad

Doğal ve saf zeytinyağında 1 gün boyunca beklettiğiniz incir o kadar faydalı ki...

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Hava Durumu ANKARA