Bloomberg'in ABD Başkanlığı için aday olması gündemde


New York Times, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in Başkanlık yarışına bağımsız aday olarak katılmayı düşündüğünü yazdı.

24.01.2016 10:14

New York Times, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in Başkanlık yarışına bağımsız aday olarak katılmayı düşündüğünü yazdı.

Cumhuriyetçiler nezdinde Trump'ın yükselmesi ve Sanders'in Demokratlarda yükselişi seçilme ihtimalini arttırdığını ve kendi şansı olduğunu düşünmesine sebep oldu.

Bloomberg'in Mart başına kadar karar vermesi bekleniyor. Bu tarih, aynı zamanda adaylık başvurusu için de son tarih.

New York eski Belediye Başkanı ve işadamı Michael Bloomberg, ABD başkanlık yarışına bağımsız aday olarak katılmaya hazırlanıyor.

Bu iddiayı, ABD'nin önemli gazetelerinden New York Times yazdı.

73 yaşında olan Bloomberg, Mart başına kadar karar vermeyi düşünüyor. Bloomberg yakınlarına böylesi bir kampanya için 1 milyar dolar yatırmaya da hazır olduğunu ifade ediyor.

Bloomberg, daha önce de başkanlık yarışına bağımsız aday olarak katılmayı düşünmüş, ancak kazanma şansının düşük olduğunun hesaplanması nedeniyle bu yarışa katılmamıştı.

Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın ilerleyişi ve Demokratların adayı Bernie Sanders'in Hillary Clinton karşısında yükselişi, Bloomberg'in umutlarını artırmış durumda.

(Bernie Sanders)

New York Times'ın haberine göre, milyarder işadamı ve eski New York Belediye Başkanı'nın, bu yarışa soyunmak için yakınlarına bir milyar dolar yatırmaya hazır olduğunu söyledi.

Bloomberg'e yakın bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, Bloomberg danışmanlarına mevcut partilerden biri ile değil, bağımsız olarak katılımı için bir program yapmalarını istedi. Danışmanlar ise Bloomberg'in yarışa katılabilecek ve halen kabul edilebilir bir aday olduğu fikrinde.

New York Belediyesi'nde iki partinin ortak koalisyonunu kurmayı başarmış olan Bloomberg detaylı bir seçim kampanyası hazırladığı ve herkese ülke sorunlarını özellikle ekonomik meseleleri nasıl çözeceğini anlatan detaylı nutuklar da hazırladığı belirtiliyor.

MICHAEL BLOOMBERG KİMDİR:

14 Şubat 1942'de Musevi bir ailenin çocuğu olarak Amerika'da doğdu. New York şehrinin 108. Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

İki çocuk babası Bloomberg 41 milyar dolarlık serveti ile ABD'nin 7. zengini ve dünyanın 13. en zengini.

Oldukça farklı alanlarda yatırımı bulunan Bloomberg Holding'in en fazla bilinen gücü medya imparatorluğudur.

Çeviri: Rafael Sadi

Odatv.com

 

806