Almanya’nın başına Türk Başbakan…


Almanya’nın Türkiye kökenli ilk bakanı olarak siyasi tarihe geçen Aygül Özkan’a, başbakan adaylığı teklif edildi.

21.08.2018 15:01

Söz konusu teklifi, Başbakan Angela Merkel’in liderliğiniyaptığı CDU’nun Hamburg teşkilatı yaptı. CDU, 2020 yılında yapılacak eyaletmeclisi seçimlerinde Özkan’ı Hamburg Eyalet Başbakan adayı olarak göstermekistiyor. Hamburg’da eyalet seçimlerinin yapılmasına daha iki yıl var. AncakCDU, seçimlerde iddialı olmak için şimdiden adayını belirlemekten yana.

Ancak Aygül Özkan, rahatsızlığını gerekçe gösterip teklifi‘kişisel nedenlerden dolayı’ kabul etmek istemiyor. Özkan’ın sağlıknedenlerinden dolayı görevi kabul etmek istemediği belirtiliyor

 

CDU Hamburg Eyalet Meclis Grup Başkanı Andre Trepoll,Özkan’a istediği kadar zaman tanıyabileceklerini söyledi.

 

1971 yılında Hamburg’ta doğan Özkan, Almanya’nın eskiCumhurbaşkanı Christian Wulff’un Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olduğu 2010yılında aynı eyaletin Sağlık, Sosyal ve Uyum Bakanı olmuştu. Bu atamaylabirlikte mesleği hukukçu olan Özkan, Almanya’da ilk Türkiye kökenli bakanıolarak siyasi tarihe geçmişti.

234

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak… Politika

Kılıçdaroğlu: Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak…

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce taraftarlarının kurultay toplama arayışları, İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olup olmadığı, Mart’taki yerel seçimde büyükşehirleri hangi stratejiyle kazanmak istediklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Kur krizine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin 7 liradan dolar bozduranları açıklaması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan? Politika

Gürsel Tekin sordu: Kim bu keyifçi bakan?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bakanlık görev yetkileriyle bağdaşmayan ve kamu zararı oluşturan “keyifçi” bakan ve ekibinin kim olduğunun kamuoyu tarafından öğrenilmesi ve bundan böyle kamu yönetiminde daha dikkatli, tedbirli, özenli davranılması adına konuyu, yazılı soru önergesi vererek Meclis gündemine taşımıştır.

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı Politika

Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na Kofi Annan tepkisi: Biri Kemal Bey’e hatırlatmalı

Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümüne ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle eleştirdi.

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi Gündem

Suudi’lerden Türkiye’ye SDG darbesi

Suudi Arabistan, Suriye’de IŞİD’den alınan kuzeydoğu bölgeleri ve Rakka için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Söz konusu bölgeler büyük ölçüde YPG’nin ana unsur olduğu (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

Hava Durumu ANKARA